پاسخ علی به شبهات کیهان، فارس، حسین دهباشی، رجانیوز، مشرقبه نام خدا


در رابطه با مسائل مطرح شده دو سه سال اخیر در رابطه با مساله تحصیل اینجانب سید امیرعلی مهاجرانی در مقطع دکترا در برخی سایت ها و رسانه های اجتماعی ذکر چند نکته را به صورت خلاصه لازم میدانم:

۱. بورس تحصیلی دکترای بنده برای مدت ۳ سال، و در قبال انجام مطالعه ای تطبیقی که خلاصه ای از آن در ادامه می آید بوده است. سال چهارم دکترا در انگلستان یا حداقل دانشگاه محل تحصیل من به دلیل اینکه صرفا برای تکمیل رساله استفاده میشود کاملا رایگان بوده است. در نتیجه مبلغ ۶۵۰۰۰ پوند اعلام شده صحیح نیست، و هزینه بورسیه من برای ۳ سال شهریه دانشگاه و بخشی از هزینه یک اتاق در خوابگاه دانشگاه محل تحصیل بوده است.


۲. موضوع تحقیق من در دوره دکترا به صورت کلی مطالعه تطبیقی بنگاه های کوچک و متوسط و استارت آپ های کشورهای در حال توسعه و مورد پژوهی انجام شده مشخصا روی ایران، در برهه زمانی پس از انقلاب تا کنون و عربستان به عنوان دو کشور در حال توسعه در منطقه بوده است. بین این دو کشور، اولی به واسطه مواضع کشورهای غربی در قبال سیاست هایش دارای اقتصادی نسبتا بسته بوده، و با وجود عدم بهره مندی از منابع عظیم مالی و کمکها و مشاوره های مناسب کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، با شیوه هایی نوآورانه در محیط نهادی بنگاه های کوچک و متوسط و همینطور استارت آپ ها توسط کارآفراینان جوان با وجود سختی های بسیار، در حال پیشرفت و رشدی چشمگیر (در برهه زمانی دکترای بنده) بوده است. کشور دوم اما، دارای حمایت های گسترده غربی و با دسترسی بالا به انواع امکانات این کشورها میباشد و مقایسه سیر تحول هر دو کشور در زمینه رشد بنگاه های ذکر شده در گذر زمان بخش اول پژوهش بوده است.

در سطح بعدی، تمرکز ویژه پژوهش روی چگونگی به وجود آمدن شیوه های مدیریتی و راهبری مدرن از داخل، و یا ورود آنها به محیط کسب و کار استارت آپ ها از خارج از کشور و در ادامه نهادینه شدنشان در هر یک از این دو محیط نهادی، با توجه به ویژگی های خاص خود، بوده است. در همین راستا، در حال حاضر بنده در کنار پژوهشم در دوره پسا دکترا و گذراندن خدمت سربازی، هر از گاهی مقالاتی را هم در رابطه با بنگاه های کوچک و متوسط و مقوله تولید در مطبوعات منتشر میکنم (رجوع به لینک اول).


۳. نکته مهم در رابطه با موضوع تحصیل بنده برخورد سیاسی و غرض ورزانه با مساله دریافت بورسیه دکترا میباشد، آن هم در حالی که انواع مختلف بورسیه ها با مبالغ کم و زیاد تقریبا توسط تمامی دانشجوهای این مقطع در دانشگاه های شاخص اخذ میشود. در هر حال، در پاسخ به تئوری های مختلف و بعضا جالب ارائه شده در این زمینه، اولا، خانواده من درخواستی در رابطه با بورسیه بنده ندادند و دریافت بورسیه صرفا پس از ارائه پروپوزال و در ادامه مصاحبه بوده است. دوما، تایید پروپوزال ارائه شده و بورس دریافتی مربوط به سال ۲۰۱۱ می باشد. بنابراین، این طرح را باید در کانتکست زمانی خود مورد بررسی قرار داد، نه با توجه به شرایط ویژه رابطه ایران و عربستان در دوران اخیر. سوما، در برابر بورس دریافت شده پژوهشی جامع در سطح دکترا ارائه شده است و از دل این پژوهش دو مقاله آکادمیک درآمده که اولی چاپ و دومی پذیرفته شده و در مرحله ویرایش نهایی است (رجوع به لینک دوم). چهارما، همانطور که افرادی که در این مقطع به تحصیل پرداخته اند میدانند این مبلغ که تقریبا تمام آن هزینه شهریه دانشگاه شده است حتی هزینه های اولیه زندگی دانشجو را هم در سالهای تحصیل پوشش نمیدهد. اما در هر صورت، اگر زمان باز هم به عقب برگردد بنده مجددا همین مسیر را طی میکنم و مثل بسیاری از دانشجویان مقطع دکترا در سراسر دنیا، دریافت بورسیه در برابر تحقیق و پژوهش را امری کاملا عادی و معمول می دانم.

۴. اگر به اعتقاد دوستان تئوریسین که با ذوق و شوقی عجیب به این مساله پرداختند، کلیه مطالبی که توسط ویکیلیکس منتشر میشود به عنوان اسنادی دقیق، غیرقابل خدشه و معتبر، قابل استناد و مورد تایید است، چرا سایر مباحثی که در ارتباط با افراد کلیدی و رده بالای کشور و همینطور موضوعات امنیتی و اطلاعاتی حساس و پیچیده که توسط این رسانه مطرح شده است، نادیده گرفته میشود؟ فارغ از مساله ویکیلیکس و به صورت کلی تر، دلیل این استانداردهای دوگانه و بعضا چندگانه در برخورد با اخبار چیست؟


۵. در نهایت، ضمن تشکر از تلاش مجدانه و اراده آهنین دوستان جهت شفافیت در رابطه با مساله تحصیل خود، قلبا امیدوارم این پرسشگری در رابطه با تحصیلات کلیه دست اندرکاران امر به شکل علی السویه ادامه پیدا کند و البته نتایج هم برای عموم اعلام شود. به علاوه، ذکر این نکته را هم ضروری میدانم که پاسخ ندادن پدر و مادرم به این مساله صرفا به دلیل درخواست موکد بنده بوده است، که متاسفانه گویا این سکوت و تمایل من به حفظ حریم شخصی باعث سوء تفاهم و تهمت هایی ناروا شده بود.


با آرزوی اوقاتی خوش
سید امیرعلی مهاجرانی


رونوشت: کیهان، فارس، حسین دهباشی، رجانیوز، مشرق


http://newspaper.hamshahri.org/id/19920/دلایل-نگون%E2%80%8Cبختی-تولید-ملی.html

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S004016251400198X

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (0)