تروریست ها و ترس در قلب پاریس

از همان دقایق نخست خبر انفجارهای پاریس و به راه افتادن حمام خون در سالن کنسرت، ورزشگاه، رستوران و چند مرکز تجمع عمومی مردم، در شبکه های اجتماعی موجی از واکنش های مختلف از جمله محکومیت حملات، نفی ارتباط تروریسم با دین، وهمدردی با مردم پاریس شکل گرفت. یکی از این واکنش ها عنوانش دعا برای پاریس بود… پس از ساعاتی صدها هزار نفر به این کمپین پیوسته بودند. پاریس شب بی خواب و مضطربی را می گذراند و مردمی که طرف گفتگو با رسانه ها بودند از ترسی که فضای شهر را از یک سو و درون مردم را از سوی دیگر فرا گرفته، سخن می گفتند.

تروریست ها یک روز بعد از لبنان، یک شب شادمانه و چند مرکز پرجمعیت و شاد پاریس، عروس شهرهای دنیا، را انتخاب کرده بودند. جمعه شب آن هم در آن ساعتهای پایانی شب، وقتی است که پاریس با زیبایی و آرامش و غنای برنامه های موسیقی و فرهنگی و نیز مسابقه فوتبال جذاب فرانسه-آلمان، شبی ویژه را می گذرانید. آن شب یعنی جمعه ۱۳ نوامبر/۲۲ آبان، مثل ۱۱ سپتامبر نیویورک و ۷ جولای لندن تبدیل به شبی شد که نشانه یک فاجعه است.

جمعه سیاه پاریس را چگونه می توان تفسیر کرد؟

یکم: مهمترین هدف تروریست ها از هر گرایش یا گروهی که باشند ایجاد جو ترس در مردم است. بیش از آنکه کشتن و ایجاد خسارت مهم باشد، ایجاد جو وحشت و هراس و ترور اهمیت دارد. این هدف ظاهرا محقق شده است.

دوم: قرار گرفتن در مرکز توجه افکار عمومی و توجه رسانه ها هدف مهم دیگر تروریست هاست. بعبارتی تروریست ها می خواهند تیتر اول رسانه های جهانی شوند. عملیات ترور بدون انواع و اقسام رسانه ها در پوشش دادن بدون هزینه عملیات تروریستی بی ارزش است. اتفاقی که تروریست های پاریس در آن هم موفق بوده اند.

سوم: اگر چه در ساعات نخست هیچ گروهی مسوولیت حملات پاریس را برعهده نگرفته بود و چند فرض درمورد طراحان حمله شامل نیروهای خارجی جهادی که از سوریه به پاریس باز گشته اند، طرفداران داعش، هواداران القاعده، و نهایتا برخی پاریس های ناراضی از شرایط حاشیه ای ( افرادی تنها یا باصطلاح lone wolf در مطالعات ضد تروریستی) از جمله مهمترین مظنونین حادثه اخیر پاریس معرفی شدند، ولی قراین مختلف داعش را بیشتر از بقیه در معرض ظن عامل اصلی حملات اخیر قرار می داد. دقایقی بعد از شروع عملیات، شبکه های اجتماعی نیروهای طرفدار داعش مملو از ابراز خوشحالی نسبت به عملیات پاریس و اعلام هدف های بعدی عملیات در پایتخت های اروپا، امریکا و روسیه و اعلام زنجیره ای از عملیات تروریستی با هدف ایجاد ناامنی در سراسر جهان شد. هدفی که چندین ماه قبل العدنانی مسوول بخش رسانه ای داعش از نیروهای طرفدار داعش در سراسر جهان خواست یا به مرکز خلافت خودخوانده مهاجرت کنند یا در کشورهایی که ساکنند اهداف داعش را با هدف قرار دادن دشمن در هرجایی که می توانند اعم از فرودگاه، ایستگاه قطار و اتوبوس، رستوران، ورزشگاه و کافه و... با حمله به هر هدفی محقق سازند.

پنجم: عملیات تروریست ها در انجام چندین عملیات تروریستی همزمان در قلب پاریس در چند مرکز مهم و پرجمعیت نه فقط برای قدرت نمایی، بلکه برای تحت الشعاع قرار دادن دو خبر مهم در مورد داعش بود. کشته شدن جان جهادی قاتل چندین غربی در مناطق تحت پوشش داعش و دیگری عملیات آزادسازی سنجار از دست نیروهای داعش در روز جمعه دو اتفاق سخت برای داعش و طرفدارانش بود. تردیدی نیست که داعش باید همچنان خود را قوی نشان دهد و با تضعیف روحیه نیروهای خود در جبهه های مختلف مقابله کند. از دید داعش، عملیات پاریس مهمترین و موثرترین کاری بود که می شد برای تقویت روحیه طرفداران انجام داد. توجه کنید که جنگ روانی یکی از مهمترین بخش های عملیات تروریستی است.

ششم: تردیدی نیست که عملیات تروریستی در مناطق مختلف جهان ادامه خواهد یافت. نه فقط داعش، بلکه تروریستهای دیگر گروههای رقیب نیز بدنبال فضای سیاسی، رسانه ای و روانی مناسب برای اهداف خودند. فضایی که با چند عملیات، مجال پیشرفت در صحنه اصلی نبرد نیز برایشان فراهم می کند. امروز کشورهایی که در تامین مالی و سیاسی و تدارک مالی داعش با توجیه برانداختن نظام اسد در سوریه و مقابله با دولت عراق، داعش را به جان دو ملت و دولت سوریه و عراق انداختند و نام آن ها در پس زمینه داعش در همه جای جهان است و تصور می کردند ناامنی محدود به مردم سوریه و عراق است، در حال آزمون خطیری هستند. حادثه پاریس و حوادث مشابه نشانه آنست که نه فقط مردم خاورمیانه، بلکه ازین پس مردم عادی در سراسر جهان و کشورهای غربی هزینه بی تدبیری سیاستمداران بی تجربه خود را بیشتر می پردازند.

هفتم: مسلمانان اعم از سنی و شیعه در موقعیت حساسی قرار دارند. داعش و القاعده و سایر گروههای جدید التاسیس و یا قدیمی افراطی با شعار الله اکبر آدم می کشند. از همین رو می بایست خط فاصل روشنی بین مسلمانان و تروریست ها ترسیم شود. هرچند تفکر داعشی در هرجایی و هر نوع تفکری می تواند شکل بگیرد و طرفدارانی جلب کند، ولی عالمان، بویژه علمای اهل سنت در این میان وظیفه ای خطیر بر عهده دارند. آنانند که می توانند سرچشمه های تفکر متحجر سلفی - جهادی را خشک کنند و ساحت اسلام و مسلمانی را از این انحراف بزرگ در فهم اسلام پاک کنند.

‫روزنامه بهار

جمیله کدیور | لینک ثابت