فاصله از نظام؟

روز گذشته سخنگوی وزارت ارشاد در مصاحبه مطبوعاتی در پاسخ به خبرنگاری که از وی در مورد انتشارات امید ایرانیان سوال کرده، چنین توضیح داده است:« سیاست دولت بسترسازی برای کسانی است که اگر از نظام فاصله گرفته‌اند اما مشکل قانونی ندارند، دوباره برگردند.»
به نظرم این بخش از اظهارات سخنگوی ارشاد، دقیق نیست. به عبارتی صرف انتقاد به سیاست ها و برنامه ها در کشور، به منزله فاصله گرفتن از نظام نیست. بعنوان یک اصلاح طلب در هرکجای دنیا که باشی، حفظ منافع ملی برایت در اولویت قرار می گیرد و من هم از این مقوله مستثتنی نیستم.
این بخش از خبر در مورد امید ایرانیان در سایت خبرآنلاین منتشر شده است:


توضیحات سخنگوی ارشاد درباره تمدید مجوز جمیله کدیور


فرهنگ > کتاب - سخنگوی وزیر ارشاد در خصوص تمدید مجوز انتشارات امید ایرانیان به مدیر مسئولی جمیله کدیور توضیحاتی ارائه کرد.

حسین نوش آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به خبرنگاری در خصوص چرایی تمدید مجوز انتشارات جمیله کدیور، گفت: تا زمانی که فردی منع قانونی برای صدور مجور نداشته باشد نمی توانیم مانع فعالیت او شویم؛ اما باید در نظر داشت که صدور مجوز به معنای تایید عقاید سیاسی یک فرد نیست. وی ادامه داد: سیاست دولت بسترسازی برای کسانی است که اگر از نظام فاصله گرفته‌اند اما مشکل قانونی ندارند، دوباره برگردند.

نوش آبادی خاطر نشان کرد: صدور مجوز برای فعالیت این انتشارات نیز خلاف قانون نیست زیرا جمیله کدیور به لحاظ حقوقی و اجتماعی محرومیتی نداشته است.

او البته این نکته را نیز توضیح داد که تمدید مجوز این انتشارات با دستور وزیر نبوده و صرفا در مجاری قانونی انجام شده است: «مجوز این انتشارات به مدت یک سال و طبق قوانین تمدید شده است. ضمن اینکه هیچ منع قانونی برای فعالیت این انتشارات نیست. تا زمانی که منع قانونی برای فردی نباشد، دولت نمی‌تواند در برابر تقاضای شهروندان ایستادگی کند.»

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (2)