غزه؛ مصداق بارز جنایت علیه بشریت


سیزده روز از حمله اسراییل به غزه می گذرد. در این سیزده روز بیش از سیصد نفر کشته و حدود سه هزار نفر زخمی شده اند. در رابطه با قضایای اخیر غزه چند نکته حایز اهمیت است:

اول: پیکر جهان اسلام خونین است. به هر گوشه آن که نظر کنیم آثار جراحت مشهود است. از عراق گرفته تا یمن، از سوریه تا لیبی، و در مرکزیت این وضع نابسامان، فلسطین قرار گرفته که سالهاست پیکر زخمی خود را همچون صلیب مسیح حمل می کند.

دوم: هرچند اسراییل برای قساوت نیازی به دلیل ندارد، این بار از مشغولیت اسف بار مسلمانان با یکدیگر و برادر کشی در سوریه و عراق و یمن و لیبی کمال استفاده را برده است. وقتی انسان کشی عادی شد و هر روز ده ها و یا صدها مسلمان در عراق و سوریه به فجیع ترین شکل ممکن به دست هم کیشان خود کشته شدند، چرا اسرایيل فلسطینی ها را نکشد؟

سوم: حمله به غزه، بدنیال مرگ مشکوک سه نوجوان اسراییلی صورت گرفت. اتفاقی که در پی آن سوزاندن نوجوان فلسطینی توسط صهیونیست های افراطی را بدنیال داشت. در شرایطی که عامل دو اتفاق یاد شده روشن نشد، حمله سنگین اسراییل به غزه نابودی وحدت فلسطین و سقوط دولت توافق ملی را هدف قرار داده است. تجاوز نظامی انتقام‌جویانه‌ای که از قبل برنامه‌ریزی شده و نیروهای اشغال‌گر جنایات خود را بطور سیستماتیک علیه غیرنظامیان تحت اشغال به بهانه حماس انجام می‌دهند.

چهارم: پیش از این یکی از مقامات اسرائیلی گفته بود: ما حق داریم همانقدر که امریکا از مردم ژاپن در جنگ دوم جهانی کشت، فلسطینی بکشیم. این خود دستاویزی برای استفاده از سلاح های ممنوعه علیه فلسطینی هاست.


پنجم: آنچه در غزه در جریان است، بدون تردید از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت و کشتارجمعی(ژنوساید) است. کشتار سازمان یافته غیرنظامیان اعم از کودک شیرخواره تا مادر و پدر و زنان و مردان کهنسال به دست نظامیان مسلح به سلاح های پیشرفته. جنایت علیه بشریت در حقوق بین‌الملل عمومی به اعمال سیستماتیک قساوت باری اطلاق می‌شود که بر ضدانسان‌ها انجام می‌گیرد. از جمله مصادیق جنایت علیه بشریت شامل کشتار، نابودی گروهی، کوچاندن جمعیت، زندان کردن، شکنجه، هتک حرمت، آزار و ارعاب گروههای نژادی، ملیتی، فرهنگی، مذهبی، نژادپرستی، حذف افراد از صحنه های سیاسی، و اعمالی که صدمات جبران ناپذیر بر جسم و ذهن و سلامتی انسانها می گذارد، هستند. اتفاقات چندین دهه گذشته در فلسطین و بطور خاص کشتار اخیر در غزه مصداق روشن و گواه بارزی است از جنایت اسراییل علیه بشریت و مستلزم رسیدگی در مجامع حقوقی بین المللی است.

ششم: تصاویر کشتارجمعی مردم غزه توسط اسراییل اگر در گذشته در منظر و مرآی افکار عمومی نبود این بار به یمن وجود رسانه های اجتماعی در کمترین زمان ممکن در اقصی نقاط جهان تکثیر می شود. و در چنین فضایی سکوت دولتمردان غربی و عربی بیشتر معنی پیدا می کند. کودکانی که بر جنازه مادر و پدر خود می گریند. مادر و پدرانی که پیکر خونین فرزندان شهید خود را بوسه باران می کنند. کودکانی که هنوز درک روشنی از مرگ ندارند و پیکر خواهر و برادر شهید خود را در آغوش گرفته یا با نگاهی معنا دار از آنها خداحافظی می کنند. و علامت سوالی که پیش روی همه است که کی به جنایات اسراییل علیه فلسطینی ها که از مصادیق بارز جنایت علیه بشریت است رسیدگی می شود؟
روزان

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (0)