مشاهدات مستقیم یک ایرانی از پارک گزی و میدان تقسیم


زمانی که اردوغان درمیان طرفدارانش گفت:" دوست و دشمن بدانند که ترکیه فقط میدان تقسیم نیست" از یک جهت سخن درستی گفت. چون بافت جمعیتی مناطق مختلف ترکیه و تنوع آن به گونه ایست که نمی شود حکم عامی در رابطه با اعتراضات این کشور داد.. البته تلقی و تعبیر وی از اعتراض کنندگان به عنوان "خائنان داخلی" وتوصیف رسانه های پوشش دهنده بعنوان "حامیان خارجی آنها" او را در کنار حکام دیگر منطقه قرار داد و نگاه او را نسبت به مخالفین روشن تر ساخت.
پارک گزی در محاصر کامل پلیس ترکیه با نوار زردی از خیابان های اطراف جدا شده است و نیروهای ویژه پلیس از ورود مردم به پارک جلوگیری می کنند.
هرچند بظاهر میدان تقسیم و خیابان های اطراف پارک آرام است و از تظاهرات روزهای قبل اثری نیست، ولی حضور نیروهای پلیس با لباس های تیره رنگ که در دسته های ده دوازده تایی در اطراف میدان در ترددند به میدان، پارک و خیابان های اطراف جلوه ای نظامی و امنیتی داده است. از پارک به سمت میدان تقسیم همچنان حضور این نیروها پر رنگ است. اگرچه اردوغان در آخرین هشدار خود از پدر و مادرها خواسته بود فرزندان خود را از این میدان جمع کرده و به خانه‌هایشان بازگردانند، ولی نهایتا مشت آهنین توانست کار خود را بکند نه تلاش پدر و مادرها. اردوغان در تجمع امروز هوادارانش با لحنی شدید گفته بود" از شما می خواهم از پارک گزی خارج شوید در غیر این صورت، من خودم شخصا شما را از آنجا بیرون خواهم راند."
نتیجه آنکه گاز اشک آور و لوله های آب پاش کار خود را کرده است و پلیس را بر این منطقه مسلط نمود.

به سمت خیابان استقلال که مسیر خود را منحرف می کنم، زندگی شکل و رنگ دیگری به خود می گیرد. گویی در یکی از خیابان های اروپا قدم می زنم. از قیافه ها، لباس ها و آرایش های متنوع گرفته تا صدای تند و بلند موسیقی های زنده غربی که از پنجره های باز بارهای خیابان به چشم می خورد و به گوش می رسد. در کنار خیابان نیز هر چند قدم یا یکی در حال نواختن یک ساز موسیقی و خواندن آوازی به سبک های مختلف اعم از ترکی و غربی است، یا جمعی اندک بساطی پهن کرده اند و در حمایت یا اعتراض به دولت اردوغان مشتری جمع می کنند.
خیابان استقلال نمادی از آن تنوع و توسعه ایست که اردوغان در تلاش بر نشان دادن آن به جهان بود و شاید نمی دانست پارکی در نزدیکی همین خیابان در مدتی کوتاه می تواند این نماد و نشانه را هدف قرار دهد و تمام آرزوهای او را بر باد دهد.
از طریق دوستی، با حمعی از منتقدین سیاست های اردوعان در یکی از کافه های خیابان استقلال قرار گفتگو گذاشته ام. حاصل گفتگوهای چند ساعته نشانه آنست که جمعی از مردم ترکیه معتقدنددوران اردوعان بعد از ده سال خکومت به سر آمده است.
یک زن میانسال به نگارنده می گوید اعتراضات هفته های اخیر نشان داد که اردوغان مورد تایید ملت نیست. اردوغان فردی انحصارطلب، مستبد و خودرای است.. تظاهرات شهرهای مختلف درپي سركوب مخالفان، گسترش يافت و اگر دولت با درايت با اين اعتراضات برخورد مي كرد به نقاط دیگر توسعه نمي يافت و بدون تنش و خونریزی متوقف می شد.
یکی از فعالین فیس پوک با اشاره به تلاش دولت ترکیه در تعقیب فعالین شبکه های اجتماعی و افرادی که در فیس بوک مردم را دعوت به تظاهرات می کردند، این اقدام دولت را فاقد وجاهت قانونی می داند. او با انتقاد از توصیف شبکه اجتماعی به بیماری " وبا " توسط اردوغان، می گوید دولت ترکیه از شبکه های اجتماعی گوگل، فیسبوک و توییتر خواسته اطلاعات کاربران خود را در اختیار نهادهای اطلاعاتی قرار دهد. علت این امر نقش آنها در اطلاع رسانی و پرکردن نقش کمرنگ رسانه های دیگر است.
جوان دیگری با اشاره به سیاست های دولت اردوغان در قبال کردها و سوریه به اعتراض های اخیرعلیه سیاست های داخلی و خارجی رجب طیب اردوغان پرداخته، و با تاکید بر سیاست های نسنجیده دولت ترکیه در این رابطه معتقد است آینده ای مشابه سوریه می تواند آینده ترکیه را تهدید کند. همچنان که سرسختی و بی تدبیری و سیاست های نادرست داخلی و خارجی محمد مرسی، رییس جمهور مصر را سرنگون کرد.
یک دانشجوی جامعه شناسی هم می گوید اتفاقات یک ماه اخیر دولت اردوغان را با بزرگترين چالش خود در سال های اخیر مواجه کرد و باعث شد ميراث ده ساله وي و اعتبار ترکیه را بطور جدی خدشه دار کند و حیثیت بین المللی این کشور را به مخاطره اندازد. سرکوب های اخیر و اظهارات اردوغان در مقابل معترضان و هوچی گر دانستن آنها ذز یک مرحله و تروریست خواندن معترضین در یک مرحله دیگر مشابه ادعاهای همه دیکتاتورهایی است که تاکنون با امواج مخالف خود مواجه شده است.
زن جوانی که خود را خبرنگار معرفی می کند می گوید سرکوبها، فضای بسته و اظهارات اردوغان با ادعاهای دولت مبنی بر اصلاحات دموكراتيك و آزادي بيان در اين كشور متناسب نیست. او معتقد است ترکیه در ماه های باقی مانده تا انتخابات، شاهد برگزاري اعتراضات به شيوه هاي مختلف خواهد بود.
یک پیرمرد ترک که در میز کنار ما نشسته است و حسته گریخته از صحبت های می شنود می گوید اردوغان در بین ترکها جدایی انداخت. سیاستی که شاهان و روسای جمهور مادام العمربرای ادامه حضور در قدرت به کار می برند. ولی این بازیها قدیمی شده است.
مجله

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (1)