برای آنان که سیاست ورزی را تعطیل نکردنداول: همانگونه که پیش بینی می شد حسن روحانی کاندیدای ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال خواهان پیروز انتخابات ۱۳۹۲ شد. این پیروزی بدون شک نتیجه تدبیر، عقلانیت، دوراندیشی، درایت، توجه به خرد جمعی، درس گیری از گذشته، دوری از خودمحوری و حزب محوری و در یک کلام نشان از سیاست ورزی در حد اعلای آن در میان طرفداران اعتدال و اصلاح داشت. نمادی ازینکه سیاست ورزی در بین عقلا و معتدلین تعطیل نشده است.
دوم: این انتخاب گذشته از نفس پیروزی ، آغاز فصل جدیدی در فضای سیاسی کشور است. فضایی که شاید تقسیم بندیهای گذشته اصلاح طلبی و اصولگرایی نتواند عرصه پیچیده شطرنج سیاسی ایران را تشریح کند. از یک طرف کاندیداهای متعدد جریان وابسته به اصولگرایی نشان داد که این جریان به رغم تلاش فراوان ریش سفیدها و افراد ذینفوذ، در رسیدن به وحدت ناموفق ماند و متفرق تر و پریشان حالتر از آنست که تصور می شد. جریانی که نتیجه این تفرقه و تنوع خود را هم با شکسته شدن آرا دید و بدون شک از امروز از سوی طرفداران و پدرخوانده های خود در مورد نرسیدن به اجماع مورد پرسش و بازخواست قرار می گیرد و البته پیداست که آماده برنامه ریزی برای فتح دیگر عرصه ها خواهد شد. از طرف دیگر طیفهای متعددی بر روی کاندیدایی به اجماع رسیدند که ادعای اصلاح طلبی نداشت، ولی با حمایت قاطع اصلاح طلبان از یکسو و معتدلین جریان اصولگرا از سوی دیگر، توانست نظر مردم را به خود جلب کند و خواسته اصلاح طلبان را بیان کند و امروز به یکی از نمادهای اصلاح طلبی تبدیل می شود.
سوم: لازم می دانم نقدی به بعصی خودیها هم داشته باشم. طیفی از سیاسیون و اهل رسانه چهار سال است در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ متوقف مانده اند. گذشته از اهمیت اتفاقات آن سال و جفایی که بر مردم شد ؛ رای هایی که خوانده نشد یا جابجا گردید ؛ خونهایی که به زمین ریخت و قاتلان آزاد آزاد گشتند و به مقام رسیدند؛ گذشته از حبس و حصر مظلومانه موسوی و کروبی و رهنورد و صدها زندانی گمنام و نامدار؛ گذشته از متلاشی شدن خانواده های زیاد؛ گدشته از بیکاری یا بازنشستگی اجباری اساتید و مدیران و هرآنکس که به گونه ای دیگر می اندیشید و منتقد وضع موجود بود و خانه نشینی و مهاجرت اجباری گسترده بسیاری دیگر، زندگی در جریان است و مردم با رای خود نشان دادند که به رغم همه اآنچه برشمرده شد، نگاهشان به آینده مثبت است و از منفی بافی طیفهای مختلف مخالف، تبری می جویند.
روزهایی که سخن از تلاش اصلاح طلبان برای رسیدن به وحدت و ائتلاف بود، برخی افراد، گروهها و جریانهای سیاسی برای تحت الشعاع قرار دادن این وحدت و تغییر مسیر طرفداران ائتلاف، اقدام به بیان نظرات و صدور اطلاعیه هایی مبنی برعدم شرکت در انتخابات کردند. اقدامی که نشانه دوری آنها از واقعیات جامعه ایران داشت و البته روز به روز بیشتر در اقلیت قرار گرفت و حال با رای گسترده مردم، همه در انتظارتحلیل جدید این طیف در کنار معذرتخواهی شان هستند.
چهارم: رای مردم شاید تحلیگران داخل و خارج را شگفت زده و متحیر کرد، ولی مردم ایران همواره نشان داده اند که از هر کسی بهتر مصلحت و راه خود را تشخیص می دهند. از طرف دیگر به رسمیت شناخته شدن مخالفان توسط رهبری از نقاط مثبتی است که می توان به آینده امید داشت که این اظهارات راهی برای آشتی ملی در آینده هموار سازد. نتیجه انتخابات درسی است برای همه تندرویها، بددلی ها، هتاکی ها و بداخلاقی ها
پنجم: وسخن آخر پیروزی روحانی اشتیاق زاید الوصفی را در میان مردم ایجاد کرده است. شور و نشاطی همچون پیروز دوم خرداد ۱۳۷۶. مردم نشان دادند چه در داخل و چه در خارج ایران دلشان برای اعتلا و اقتدار ایران می تپد و به دنبال یک بهانه برای نشان دادن این شور و اشتیاق هستند که فعلا هر چهار سال یکبار فقط در اختیار آنان نهاده می شود. پیروز انتخابات لازمست هر از چندی به سخنرانیها،مناظره ها، اظهارات و برنامه های خود نظری بیندازد و ببیند چه گفته است؟ کدام اظهاراتش با تایید بیشتر مردم مواجه شده است. آیا مطابق وعده ها و گفته های خود عمل کرده است؟ البته این امر از مسئولیت مشاوران و همراهان، رسانه ها و تک تک مردم نمی کاهد که نقل قولها را با عملکرد بسنجند و در صورت وجود زاویه یا تعارض، پی گیر شوند.
جرس

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (0)