معرکه انتخابات ریاست جمهوری در مصر

مصر سرزمین عجایب است. در کدام کشور رییس دستگاه اطلاعاتی و مرد شماره دو و یا حتی شماره یک کشور در دوره مبارک می تواند کاندیدای ریاست جمهوری دوران انقلاب و روزگار پس از مبارک شود؟ برخی مصری ها تعبیر" بلد المفاجئات" را برای این کشور به کار می برند.

شاهد این تعبیر روشن در سفر به قاهره هستم. پیش از این نیز بارها به مصر سفر کرده ام. کتاب" مصر از زاویه ای دیگر" یادگار اولین سفرم به مصراست و این بار، واقعا مصر در زاویه ای دیگر است. ملتی که انقلاب ۲۵ ژانویه شان در فرصتی کوتاه- ۱۸- روزه به بار نشست و مبارک سقوط کرد. پرچم مصر در آن روزها میدان تحریر بود؛ میدانی که در اولین نگاه می شود گفت که گویی میدان نیست! فاصله ای است غیر محاسبه شده در میان ساختمان غول اسای مجمع اداری و مسجد عمر مکرم ، ساختمان هتل هیلتون و ایستگاه زیر زمینی مترو در مرکز. دور تا دور جاهایی که دیوار است. مثل دیوارهای مجمع می توان شعار های مصر جدید را دید. شعار برای آزادی و عدالت، شعار علیه شورای نظامی و ادامه حکومت نظامیان، شعارهایی در حمایت از برخی کاندیداها و نفی برخی دیگر، و بیشتر از همه حازم صلاح اسماعیل در این تبلیغات دیواری حضور دارد. فضا ی میدان تحریر کاملا انتخاباتی است. همانگونه که فضای شهر و گفتگوهای درون تاکسی و مغازه و رستوران.... سیاست در این ایام در مصر حرف اول را می زند.

انتخابات ریاست جمهوری مصر، قرار است 23 و 24 ماه می برگزار شود ، بیست و سه نفر در مهلت قانونی ثبت نام از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مصر برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کردند. آخرین نفر عمر سلیمان بود که ثبت نام کرد.

این انتخابات، نخستین انتخابات آزاد ریاست جمهوری در این کشور پس از سقوط مبارک به شمار می رود. انتخاباتی که کشورهای منطقه و همپیمانان سابق حسنی مبارک از جمله آمریکا و اسرائیل با توجه ویژه به آن نگاه می کنند .انتخاباتی که در آن اشخاص و طیف های سیاسی مختلف از جمله اخوان المسلمین، گروههای سلفی، لیبرال ها و چهره هایی از رژیم سابق حضور دارند؛ رنگین کمانی از همه گرایشها و دیدگاههای سیاسی.

اسامی کاندیداها

پس از گذشت بیش از یک‌ماه از زمان نام‌نویسی در این انتخابات و پایان زمان ثبت نام، اسامی نامزدهای شرکت‌کننده در این انتخابات توسط کمیته عالی انتخابات به شرح زیر اعلام شد:

"-احمد عوض الصعیدی"، از حزب مصرالقومی
"-ابوالعز الحریری"، حزب التحالف الشعبی الاشتراکی
"-محمد فوزی عیسی"، حزب الجیل الدیموقراطی
"-حسام خیرالله"، حزب السلام الدیموقراطی
"-عبدالمنعم ابوالفتوح"نامزد مستقل
"-اشرف بارومه "حزب مصر الکنانه
"-مرتضی منصور"، حزب القومی
- "خیرت الشاطر"، نامزد حزب الحریه و العداله
- "محمد مرسی"، نامزد ذخیره حزب الحریه و العداله
-"حازم صلاح أبو إسماعیل"، نامزد حزب سلفی "نور"
- "حمدین صباحی"، نامزد مستقل
- "ایمن نور"، نامزد حزب "الغد الثوره المصری الجدید
- "عمر سلیمان"، رئیس سابق دستگاه اطلاعات حسنی مبارک و نامزد مستقل
- "احمد شفیق"، نامزد مستقل
- "عمرو موسى"، نامزد مستقل
- "عبدالله اشعل"، نامزد حزب "الاصاله"
- "محمد سلیم العوا"، نامزد مستقل
- "خالد علی"، نامزد مستقل
- "هشام البسطویسی"، حزب التجمع الوطنی التقدمی الوحدوی
- "محمود حسام الدین جلال"، نامزد مستقل
- "ابراهیم احمد الغریب"، نامزد مستقل
- "حسام خیرت"، حزب مصر العربی الاشتراکی
- "ممدوح قطب"، نامزد حزب الحضاره

اطلاعیه شورای نظامی در مورد شرایط نامزدها

در اطلاعیه شورای عالی نظامی، ضمن تاکید بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمده بود که کسانی می توانند به عنوان نامزد تصدی سمت ریاست جمهوری مصر در انتخابات شرکت کنند که از والدین مصری در مصر متولد شده باشند و دارای تابعیت دوگانه و همسر خارجی نباشند.

از طرف دیگر، داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری باید مورد تایید دست کم سی تن از اعضای پارلمان یا سی هزار تن از شهروندان واجد حق رای از استانهای مختلف قرار گیرند و یا کاندیدای حمایت شده از سوی یک حزب قانونی باشند.این تاییدیه ها را هنگام ثبت نام برای ورود به رقابت های انتخاباتی ارائه دهند تا با درخواست نامزدی آنها در دیوان عالی موافقت شود.

هدف از وضع این شرایط این بود که از ورود افرادی که نمی توان آنان را نامزدهای جدی و دارای امکان پیروزی در انتخابات تلقی کرد، در صحنه انتخابات جلوگیری کرد. و با وضع این قانون در واقع انتخابات از همان حالت دلخواهی و هرج و مرج اولیه فاصله می گیرد.

پیش از بسته شدن پرونده انتخابات، در مصر برخی نشانه ها از تعدد کاندیداها تا 300 نفر بود منتها پیدا بود که برخی اسامی جدی نیست و آنها کاندیدای واقعی نیستند. جوانی وعده داده بود که: به من رای بدهید تا روزگارتان سیاه شود و یا مطربی به نام سعاد صغیر معرکه ای بر پا کرده بود. یا دیگری که با عنوان مهدی موعود اعلام حضور نموده بود.

26 آوریل(7 اردیبهشت 91 ) اعلام لیست نهایی کاندیداها پس از بررسی صلاحیت نامزدهاست و30 آوریل(11 اردیبهشت 91) آغاز فعالیت های تبلیغاتی خواهد بود. هرچند همین الان نیز خیابانهای قاهره مملو از پوسترها و پلاکاردها و شعارهای حمایت آمیز از کاندیداهاست.

گرایش نامزدهای انتخابات

می توان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مصر را به چند گروه تقسیم کرد :

گروه اول همکاران سابق حسنی مبارک ، شامل عمر سلیمان رییس سابق دستگاه اطلاعات و امنیت، عمرو موسی وزیر سابق امورخارجه و سرلشگر احمد شفیق، فرمانده سابق نیروی هوایی و وزیر و نخست وزیر سابق

دسته دوم طرفداران گرایش اسلامی اند که احزاب اسلامی حازم ابواسماعیل ، خیرت الشاطر، محمد المرسی را به عنوان نامزدهای اصلی خود برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده اند . البته در بین کاندیداها ، افراد دیگری با گرایش اسلامی به طور مستقل ثبت نام کرده اند. محمد سلیم العوا را می توان شاخص ترین آن ها تلقی کرد. سلیم العوا حقوقدان و متفکر اسلامی است و کتاب های متعددی در باره مسایل اسلامی منتشر کرده است.

گروه سوم شامل انقلابیون مصر هستند، انقلابیونی ازجمله ابوالعز الحریری عضو مجلس مردم، خالد علی و عبدالمنعم ابوالفتوح.

طیف چهارم نیز شامل لیبرالهایی همچون ایمن نور از حزب الغد الثوره اند.

گفته می شود هماهنگی پشت پرده ای در بین اخوان المسلمین و ایمن نور انجام شده است. به این معنا که حزب ایمن نور از نامزد اخوان خیرت شاطر حمایت می کند. در صورت پیروزی ایمن نور در پست معاون رییس جمهور قرار می گیرد.

آخرین روز ثبت نام

عمر سلیمان” رئیس سرویس اطلاعاتی رژیم مبارک با جمع آوری ۴۴ هزار امضا از افراد مختلف،”خالد علی” با جمع آوری ۳۲ امضای نمایندگان پارلمان ،”محمد مرسی” از حزب آزادی و عدالت ، “حسام خیرت” از حزب سوسیالیست عربی، “مرتضی منصور” از حزب قومی مصر، “عبدالله الاشعل” از حزب الاصاله، ”ممدوح قطب” حزب الحضاره، “اشرف بارومه”حزب الکنانه هشت نامزدی بودند که در آخرین ساعات ثبت نام، درکمیته عالی انتخابات حاضر شده وبه صورت رسمی نامزد انتخابات شدند.

کمک دولتهای خارجی

برخی آگاهان سیاسی بر این باورند که دستهای خارجی از طریق اعطای پول به طرفهای مختلف برای رساندن نامزدهای آنان به قدرت ، در انتخابات ریاست جمهوری مصر دخیلند. در این بین از قطر، کویت و عربستان از جمله کشورهای کمک کننده به کاندیداهای مطرح رقیب یاد می شود.

کاندیداهای مطرح

هرچند از عمر سلیمان و خیرت شاطر بعنوان کاندیداهای اصلی ریاست جمهوری یاد می شود، ولی با توجه به اهمیت حضور کاندیداهایی با توجه به سوابق و گرایشهای متفاوت، در ادامه کاندیداهایی که در افکار عمومی مصر بیشتر مطرحند، ذکر می شوند:

عمر سلیمان
رئیس سازمان اطلاعات مبارک روز جمعه ۶ آوريل رسما از نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری مصر خبر داد و روز شنبه نامزدی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کرد.

ثبت نام سلیمان در دقایق پایانی ثبت نام از نامزدها واکنش های زیادی در محافل سیاسی و مردمی مصر ایجاد کرد.

وی پیش از این اعلام کرده بود قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر را ندارد ولی بعدا در بیانیه ای مدعی شد که به دلیل اصرار هواداران خود ناگزیر به این کار شده است.

عمر سليمان سالهای طولانی رياست سازمان اطلاعات مبارک را بر عهده داشت. حسنی مبارک اوايل سال ۲۰۱۱ ميلادی سرنگون شد. اين رخداد تقريبا دو هفته پس از آن روی داد که عمر سليمان به سمت معاون مبارک انتخاب شده بود.

سليمان روز چهارشنبه دو روز قبل از صدور بیانیه رسمی برای شرکت در انتخابات، گفته بود به دلايل اداری و مالی، قصد نامزدی در انتخابات ندارد.

سليمان در بيانيه جديد خود ، نوشت: «با وجود سختی‌هايی که در بيانيه پيشين برشمردم، نمی‌توانم به درخواست کسانی که خواهان نامزدی من هستند، توجه نکنم. وعده می‌دهم که موضع خود را تغيير دهم و سعی می‌کنم تا روز شنبه مراحل اداری لازم را پشت سر بگذارم.

او در اين بيانيه به مردم مصر وعده داد که در راه تغييری که هدف انقلاب مصر بود پيش برود.

صد‌ها نفر از هواداران سليمان روزهای پنجشنبه و جمعه در خيابان‌های قاهره تظاهرات کرده و خواستار نامزدی او در انتخابات رياست جمهوری شده بودند.

اعلام خبر نام نویسی عمر سلیمان، رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی و امنیتی مصر برای شرکت در نخستین انتخابات ریاست جمهوری پس از دوره حسنی مبارک، واکنش‌های متفاوتی را در فضای سیاسی مصر باعث شد.

وقتی با تاکسی در درون قاهره به جایی می رفتیم، بلافاصله تاکسی تبدیل به یک نشست سیاسی می شد و بحث شکل می گرفت. راننده های تاکسی به نظرم یکی از مهمترین گنجینه های اطلاعات برای شناخت حال و هوای مصر امروزند. آنان از هر مسافری نکته ای را می گیرند و به نفر بعدی تحویل می دهند. خبر ها را دقیق پیگیری می کنند. با اعلام کاندیداتوری سلیمان، چند نفر از آنان با جدیت از عمر سلیمان دفاع کردند. مهمترین وجه دفاعشان این بود که عمر سلیمان فردی قوی است و می تواند کشور را از این هرج و مرج- به تعبیر آنان" فوضی"- نجات دهد. دوم این که او را فردی پاک دست و نیالوده به مفاسد اقتصادی می دانستند. علاوه بر آن برخی باور داشتند او بود که با مدیریت و حسن تدبیر مبارک را به کناره گیری تشویق کرد و اوست که در پس صحنه شورای نظامی قرار دارد.او را خبره و چیره در عرصه سیاست ورزی می دانستند. بدیهی است که کاندیداهای رقیب در باره عمر سلیمان نظر موافق ندارند.

یکی از رانندگان تاکسی می گفت: این انتخابات یک مبارزه وجودی بین گرایش های اسلامی و عمر سلیمان است که از سوی ملی ها و لیبرال ها و ارتش حمایت می شود.

خیرت الشاطر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری اخوان المسلمین پس از کاندیداتوری سلیمان، گفت که او یکی از چهره‌های اصلی رژیم حسنی مبارک بود. به علاوه هنگامی که شرایط سخت شد، سلیمان شخصیتی وفادار به مبارک بود که به سمت معاونت رئیس جمهوری رسید.

شاطر نامزدی عمر سلیمان مدیر سابق دستگاه اطلاعات مصر را توهین به انقلاب این کشور توصیف کرد و گفت: نامزد شدن عمر سلیمان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده توهین به انقلاب مصر است و موفقیت وی در این انتخابات باعث شعله ور شدن انقلاب دوم در این کشور خواهد شد.

شاطر با تاکید براین‌که اگر عمر سلیمان برنده‌ انتخابات شود، مسلما در انتخابات از سوی ارتش اعمال نظر شده است، گفت: در این صورت مردم مصر باردیگر به خیابان‌ها آمده و انقلاب را ادامه خواهند داد.
.
"محمد عبد العزیز" هماهنگ کننده جنبش موسوم به "کفایه" مصرنیز گفت : نامزدی عمر سلیمان نشانه این است که رژیم مبارک همچنان پابرجا و تلاشهایی ضد انقلاب 25 ژانویه در جریان است.

وی خطاب به عمر سلیمان بیان کرد: جای تو زندان است نه کرسی ریاست جمهوری مصر.

"عبدالمنعم ابو الفتوح" از دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مصر در واکنش به نامزدی عمر سلیمان بیان کرد: کسانی که راس هرم رژیم سابق را سرنگون کردند می توانند مزدوران آن را نیز نابود کنند.

حازم صلاح أبو اسماعیل

ابو اسماعیل، مبلغ مصری و از حزب سلفی نور بر ضرورت اعمال احکام شریعت اسلامی در مصر از جمله اجباری شدن حجاب، منع فروش مشروبات الکلی و لزوم تعطیلی بارها در صورت رسیدنش به پست ریاست جمهوری تاکید کرده است و جنجال گسترده‌ای در فضای اجتماعی مصر به وجود آورده است .

کمیسیون انتخاباتی مصر روز شنبه اعلام کرد از وزارت امور خارجه اطلاع یافته است مادر حازم ابو اسماعیل، نامزد سلفی در انتخابات ریاست جمهوری گذرنامه آمریکایی داشته است و احتمالا وی از انتخابات کنار گذاشته خواهد شد.
در قانون انتخاباتی مصر قید شده است هر نامزد برای سمت های عالی باید مصری باشد و مصری بودن والدین و همسر وی نیز ضروری است.

کمیسیون انتخاباتی مصر در بیانیه ای تصریح کرد وزارت امور خارجه اعلام کرده است نوال عبدالعزیز نور بیست و پنجم اکتبر سال دو هزار و شش تابعیت آمریکایی دریافت کرده است .

کمیسیون انتخاباتی افزود وزارت امور خارجه کپی درخواست اعطای تابعیت مادر ابو اسماعیل را که اکنون درگذشته است، ضمیمه نامه ارسالی کرده است.

کمیسیون انتخاباتی مصر پیش از این نیز اعلام کرده بود از طریق اداره مهاجرت اطلاع یافته است مادر حازم ابو اسماعیل قبل از فوت در سفرهای خارجی خود از گذرنامه آمریکایی استفاده کرده است. روزنامه‌های محلی مصر نیز طی روزهای اخیر نوشتند که مادر ابو اسماعيل سالها به همراه دختر و داماد مصری خود که دارای تابعيت آمريکا است، در ايالات متحده زندگی کرده است و احتمال دارد تابعيت اين کشور را به دست آورده باشد.

هواداران حازم ابواسماعیل به صراحت اعلام کردند که از وی به عنوان نامزد ریاست جمهوری حمایت می کنند هرچند که به مرگ آن ها منجر شود.

هواداران ابواسماعيل شورای عالی نيروهای مسلح و دولت موقت را به تلاش برای جلوگيری از مشارکت او در رقابت‌های انتخابات متهم می‌کنند.

برخی ناظران معتقدند حذف احتمالی ابواسماعيل از رقابت‌های انتخاباتی به سود اخوان المسلمين در انتخابات رياست جمهوری است.

ابواسماعیل وزارت خارجه آمریکا را متهم کرد که در شرایط فعلی بحث تابعیت مادر وی را مطرح کرده اند تا مانع از شرکت وی در انتخابات شوند.

در روز جمعه در میدان تحریر قاهره پلاکارد تامل انگیزی دیدم. بر پلاکارد تصویر یک روحانی مصری بود. او را به عنوان یک شیعه رافضی لعن کرده بودند که برای اولین بار داستان تابعیت امریکایی مادر حازم اسماعیل را افشا کرده است.

در گفتگو با برخی تظاهرکنندگان، آنها طرح موضوع تابعیت مادرابواسماعیل را به نویسنده شیعی نسبت داده و مرا بعنوان یک ایرانی شیعی در این زمینه، مورد سوال قرار می دادند.برخی دیگر هم معتقد بودند که بعلت مخالفت ابواسماعیل با اسرائیل، اسرائیلیها موضوع تابعیت مادر وی را طرح کرده اند. این در حالیست که عمده افرادی که طرف گفتگویم بودند این موضوع را قبول نداشتند و بعلت جدی بودن پیروزی ابواسماعیل این موضوع را یک توطئه و طرح سیاسی برای خارج کردن وی از عرصه انتخابات می دانستند.. برخی نظرسنجیها حاکی از بالا رفتن میزان گرایش عمومی به وی بعد از اعلام تابعیت امریکایی مادر وی است.

"ثروت الخرباوی" یکی از رهبران سابق اخوان المسلمین مصر در این رابطه اعلام کرد که بهتر است ابواسماعیل در زمینه های دیگر فعالیت داشته باشد چرا که وی یکی از فعالان اصلاح قانون اساسی مصر بود اصلاحاتی که مبتنی بر بندی است که مانع از نامزدی وی برای انتخابات می شود.

تظاهر کنندگان سلفی روز جمعه در تظاهرات میدان التحریر در شعارهای خود تاکيد کردند که خواهان نامزدی حازم ابو اسماعيل هستند و رئيس شورای عالی نيروهای مسلح را تهديد به اعدام در صورت وجود هرگونه تقلب کردند.

عمرو موسی

برخی مقامات سابق در دوران حسنی مبارک از جمله احمد شفیق، نخست‌وزیر سابق در دوران مبارک و نیز عمرو موسی، وزیر خارجه پیشین مصر و رئیس پیشین اتحادیه عرب نیز برای رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری مصر نامزد شده و ثبت‌نام کردند.
عمرو موسی از ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۱مسئولیت وزارت خارجه مصر را عهده دار بود و از۲۰۰۱ تاپانزده می ۲۰۱۱ دبیرکلی اتحادیه عرب را برعهده داشت.

بر اساس اخبار منتشره، نظرسنجی «مرکز پژوهش‌های سیاسی و استراتژیک الاهرام» نشان می‌دهد که «عمرو موسی» دبیر کل سابق اتحادیه عرب بر دیگر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری مصر پیشی گرفته است.

تصاویر خندان عمروموسی در خیابانهای شهر خودنمایی می کند، هر چند تا کنون در میان کسانی که با آنها گفتگو کرده ام، مدافع جدی برای موسی ندیدم ولی با توجه به سوابق سیاسی و هوشمندی وی، موسی یکی از کاندیداهای مطرح است.
عمرو موسي پیش ازین با استقبال از برگزاري انتخابات زودهنگام رياست‌جمهوري در مصر تصريح كرده بود كه روند دموكراسي در اين كشور در حال كامل شدن است. عمرو موسی در بيانيه‌اي با استقبال از تصميم شوراي عالي نظامي حاكم بر اين كشور مبني بر برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري زودتر از موعد مقرر عنوان داشت: مصر در مسير تكميل روند دموكراسي در حركت است و بدون شك با برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري و پايبندي به قانون اساسي اين روند كامل خواهد شد. مصر هم‌اكنون در حال عبور از مرحله‌اي مهم و خطرناك است و ناآرامي‌ها به شكلي خطرناك، امنيت كشور را تهديد مي‌كند؛ به گونه‌اي كه انقلابيون احساس مي‌كنند انقلاب آنها دستاوردي به دنبال نداشته است. يك سال از انقلاب گذشت و هنوز ناآرامي‌ها و وضعيت بد اقتصادي ادامه دارد و هم‌اكنون وقت آن فرار رسيده تا راه براي انتقال قدرت به غيرنظاميان هموار شود و با روي كار آمدن دولتي منتخب اهداف انقلاب محقق شود.دولت آينده مصر بايد براي بهبود وضعيت اقتصادي كشور و جذب سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي بسيار تلاش كند و در قوانيني كه زندگي را براي مردم دشوار كرده، بازنگري جدي شود.

فهمی هویدی می گوید انتخابات مصر، فرصتی است برای رو شدن پرونده ها! مثل پرونده تابعیت امریکایی مادر حازم اسماعیل نامزد سلفی ها، عمرو موسی هم بی نصیب نمانده است. گفته شده پدر وی در دوران دانشجویی در پاریس از یک زن فرانسوی پسری دارد به نام پیتر. این پیتر اکنون در مبارزات انتخاباتی نقش دارد و تبدیل به مضمونی علیه عمرو موسی شده است.

احمد شفیق

احمد شفیق در روز ۲۹ ژانویه ۲۰۱۱ از طرف مبارک به عنوان نخست وزیر انتخاب شد. مبارک، احمد نظیف نخست وزیر خود را برکنار کرد تا پیامی به انقلابیون داده باشد که صدای مطالبات آن ها را شنیده است.

اما وقتی مبارک در ۱۱ فوریه اعلام کرد که از قدرت کناره گیری می کند. دیگر مجالی برای بقای نخست وزیر کاتالیزور نمانده بود.. تنها شورای نظامی به او ماموریت داد تا انتخاب نخست وزیر جدید به کارش ادامه دهد. او در روز ۳ مارچ استعفا کرد. کل دوران نخست وزیری او ۳۵ روز طول کشید.
خالد علی

خالد علی یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مصر که از طرفداران انقلاب و افراد وابسته به میدان التحریر به شمار می رود، گفته: ما باید با یکدیگر متحد شویم تا برگزاری یک انتخابات دموکراتیک را تضمین کنیم.

وی افزوده است: به خاطر خون شهدا باید با هم متحد شویم.

خالد علی از فعالان سیاسی و از جمله سازمان دهندگان تظاهرات در محکومیت اشغال عراق و نیز دفاع از فلسطینی ها بوده است. در سال ۲۰۰۸ جمعیتی را با عنوان: دفاع از حقوق تظاهرکنندگان ، تاسیس کرد .او از اعضای کمونیست مصر است.

خیرت شاطر

با وجود آنکه اخوان‌المسلمین مصر که اکثریت پارلمانی این کشور را در اختیار دارند، پیش از این تاکید کرده بودند که نامزدی برای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری مصر معرفی نخواهند کرد، اما مسئولان این گروه خیرت الشاطر، معاون دبیرکل گروه را به عنوان نامزد این انتخابات معرفی کرد.

شاطر چندین بار در دوران ریاست‌جمهوری جمال عبدالناصر، رئیس‌جمهوری اسبق مصر و حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری سابق این کشور زندانی شده است. الشاطر نزدیک به 12 سال زندانی بود و پس از سر نگونی حسنی مبارک در اواسط سال 2011 میلادی از زندان آزاد شد.

خیرت الشاطر، عضو ارشد حزب اخوان المسلمین سرمایه دار و تاجر است.

الشاطر در دوران دبیرکلی محمدمهدی عاکف، دبیرکل سابق گروه اخوان المسلمین، پست معاون دومی وی را بر عهده داشت و پس از انتخاب محمد بدیع به عنوان دبیرکل جدید این گروه در حالی که الشاطر در زندان به سر می‌برد، به عنوان معاول اول وی انتخاب شد.

محمد بدیع، دبیرکل اخوان‌المسلمین مصر اعلام کرد که مجلس شورای گروه و کمیسیون عالی حزب آزادی و عدالت وابسته به این گروه در پی نشستی که برگزار شد، تصمیم گرفتند خیرت الشاطر را برای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری مصر نامزد کنند.
بدیع همچنین اعلام کرد که الشاطر از پست معاونت دبیرکلی گروه اخوان المسلمین و همچنین عضویت در کمیسیون عمومی حزب آزادی و عدالت استعفا داده تا خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری آماده کند.

رهبر اخوان المسلمین گفت:" این حزب، پس از آن که شاهد تلاشهایی برای از بین بردن انقلاب بوده است، تصمیم گرفت تا فردی را برای رقایت در انتخابات ریاست جمهوری نامزد کند."

حزب اخوان المسلمین اعلام کرد با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، تلاش می کند تا از تصاحب قدرت سیاسی توسط نظامیان و طرفداران رژیم سابق جلوگیری شود.

وی در ادامه گفت که از لحاظ قانونی مانعی برای رد صلاحیت وی وجود ندارد اما اگر در این زمینه مانع تراشی شود این بدین معنی است که ما همچنان تحت حاکمیت رژیم دیکتاتوری حسنی مبارک و عناصر وی قرار داریم.

محمد مرسی، رئیس حزب آزادی و عدالت نیز اعلام کرد که تلاش‌های جدی برای ممانعت از دستیابی مصری‌ها به ثبات مسالمت‌آمیز باعث شده که این حزب با هماهنگی گروه اخوان‌المسلمین نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده این کشور معرفی کند.

خیرت شاطر را می توان یک کاندیدای مهم محسوب کرد.شاطر شخصیتی است کاملا مدرن و امروزی. سایت انگلیسی اخوان را راه انداخته است. مقاله اش در گاردین، مقاله مهمی بود که نشان از سیمایی تازه از اخوان المسلمین مصر می داد.

گفته می شود اخوان با شورای نظامی یک قرار گذاشتند که شورا خیرات شاطر را آزاد کند و به اخوان اجازه تاسیس حزب بدهد. اخوان هم از میدان تحریر کناره گیرد.

در ۳۱ مارس حزب آزادی و عدالت اخوان المسلین اعلام کرد که خیرت شاطر کاندیدای حزب است. البته این امر خلاف وعده ای بود که حزب داده بود. حتی خود خیرات شاطر هم در مصاحبه ها اعلام کرده بود که کاندیدای ریاست جمهوری نمی شود. این نقض عهد اخوان را با این مساله رویارو کرد که انان نیز در سیاست و قدرت اهل عهد و پیمان نیستند.

راننده تاکسی که ما را به مسجد سیدنا الحسین می برد، گفت: اخوان الان "عدیم المصداقیه"(عدم ثبات و صداقت در ادعاها)هستند. سخنانی که می گویند اعتباری ندارد.

اخوان المسلمین علاوه بر شاطر فرد دیگری به نام محمد مرسی را نیز به عنوان کاندیدای حزب معرفی کرده اند تا چنانجه برای خیرت شاطر در مرحله بررسی صلاحیت ها مساله ای پیش آمد اخوان کاندیدای احتیاط داشته باشند.

محمد المرسی

اخوان‌المسلمین، محمد المرسی را به عنوان دومین نامزد خود برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور معرفی کرد.

محمد مرسی رییس حزب آزادی و عدالت،از 30 آوریل 2011 است. وی سخنگویی رسمی هیات پارلمانی اخوان را نیز برعهده دارد.

اخوان‌المسلمین روز ۸ اوریل محمد المرسی، رئیس حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخوان‌المسلمین را به عنوان نامزد جایگزین معرفی کرد.

این تصمیم به این دلیل صورت می گیرد تا در صورتی که خیرت الشاطر رد صلاحیت شد یا موانع قانونی برای نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری مصر وجود داشته باشد محمد المرسی جایگزین وی شود.

در صورتی که صلاحیت خیرت الشاطر برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری مصر تایید شد محمد المرسی از نامزدی خود انصراف خواهد داد.

عبدالمنعم ابوالفتوح

عبدالمنعم ابوالفتوح، عضو سابق گروه اخوان‌المسلمین نیز نامزدی خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری مصر اعلام کرده و برگه‌های نامزدی را تحویل کمیسیون انتخابات این کشور داده است.

عبدالمنعم ابوالفتوح، دبیرکل اتجادیه پزشکان عرب و عضو سابق دفتر ارشاد اخوان المسلمین در مصر است. در سال 1981 بخاطر مخالفت با پیمان کمپ دیوید به زندان افتاد.پنج سال در دوران مبارک در زندان بود. او در 23 فوریه 2012 مورد حمله مسلحانه چند ناشناس قرار گرفت .
وی معتقد است کمپ دیوید خطای استراتژیک بود و سیادت مصر در کمپ دیوید مخدوش شد.

شیخ قرضاوی از ابوالفتوح بعنوان فردی قوی و امین حمایت کرده است.

خبرگزاریها گزارش کردند که ابوالفتوح به دلیل تاکید بر نامزدی خود در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری مصر از گروه اخوان المسلمین اخراج شده بود، چراکه این گروه در آن هنگام مخالف نامزدی اعضای خود برای این انتخابات بود.

ایمن نور

ایمن نور، رییس حزب غد(فردا) ست. وی سابقا عضو حزب الوفد بود. نور سیاست‌مدار لیبرال مصری است که از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ نمایندهٔ ‌مجلس مصر بود. در ژانویه ۲۰۰۵ بازداشت شد ولی در ماه مارس آزاد شد و با شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۰۵ بر اساس آمارهای رسمی با ۷٪ آرا‌ پس از حسنی مبارک در جای دوم ایستاد. وی در دسامبر همین سال به اتهام جعل اسناد، که طرفدارانش آن را پاپوش می‌دانستند، به ۵ سال حبس محکوم شد اما در سال ۲۰۰۹ از زندان آزاد شد. ایمن نور در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ مصر شرکت داشت.

محمد سلیم العوا

محمد سلیم العوا، حقوقدان و فقیهی درجه اول است. او سال ها دبیر کل جمعیت علمای اسلام و رییس جمعیت مصری فرهنگ و گفتگو بود. او به عنوان شخصیتی که همواره بر تعامل و تسامح و گفتگو تاکید می کند شناخته شده است. در سال 1975 کتاب: نظام سیاسی در حکومت اسلامی را منتشر کرد. در سال 1998 کتاب: بحران در نهاد های دینی در مصر از وی منتشر شد.

محمد غنیم

در حالی که پیش از این اعلام شده بود که تعدادی از شیعیان مصر در انتخابات ریاست جمهوری مصر از نامزد اخوان المسلمین حمایت می‏کنند یک دانشمند شیعه مصری نامزد این انتخابات شد.

دکتر محمد غنیم، پزشک شیعه مصری و رییس "جریان شیعه مصر" 16 فروردین رسماً آمادگی خود را برای شرکت در نخستین رقابت‏های انتخابات ریاست جمهوری مصر پس از سرنگونی رژیم مبارک، اعلام کرد.

وی دوشنبه گذشته نیز در نامه ای کتبی از «ژنرال محمد حسن طنطاوی» رییس شورای نظامی حاکم خواست شیعیان نیز مانند دیگر اقشار مردم این کشور در کمیته تدوین قانون اساسی نماینده داشته باشند.

غنیم هنگام ثبت نام برای انتخابات ریاست جمهوری از شیعیان مصری خواست سکوت خود را بشکنند و حقوقشان را مطالبه کنند.

البرادعی؛ کاندیدای مستعفی

خبرگزاری رویترز روز شنبه (۱۴ ژانویه/۲۴ دی) از انصراف محمد البرادعی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر خبر داد. این برنده جایزه نوبل دلیل انصرافش را ادامه حاکمیت رژیم قبلی در قالب حاکمان نظامی فعلی ذکر کرد.

مدیر کل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد : وجدانم به من اجازه نمی دهد برای ریاست جمهوری یا هیچ پست دیگری رقابت کنم مگرآنکه چنین رقابتی برپایه یک چارچوب دموکراتیک استوار باشد .

عبدالله كمال، يكي از اعضاي حزب ملي منحل شده در این مورد گفت: محمد البرادعي از نامزدي انتخابات رياست‌جمهوري استعفا داد چرا كه در حقيقت مي‌دانست نامزدي وي در انتخابات شكست مفتضحانه‌اي را برايش به دنبال خواهد داشت.

طی روزهای اخیر، پایگاه خبری الوفد مصر، از اعلام حضور ناگهانی وی در انتخابات ریاست جمهوری مصر خبر داده وگفته بود البرادعی در نظر دارد با همراهی "عبدالمنعم ابوالفتوح" و "حمدین صباحی" ائتلافی را تشکیل داده و در برابر دیگر نامزدها از جمله "خیرت الشاطر" نامزد اخوان و"عمر سلیمان" نامزد نظامیان ارشد وابسته به رژیم گذشته صف آرایی کند. خبری که تا پایان روز ثبت نام تحقق نیافت.
***

مصر سرزمین شگفتیهاست. با انقلابش در بهار عربی شگفتی آفرید و میدان تحریر بعنوان ویترینی تاریخی از مقاومت ملی تا پیروزی در دفاع از آزادی و عدالت در پیش چشم همگان قرار داد. آیا انتخابات ریاست جمهوری مرحله ایست بر بنیاد میدان تحریر و یا دستپخت سیاستمدارانی از لونی دیگر؟ باید منتظر نشست و دید آیا مصریها این بار نیز حیرت جهانیان را برخواهند انگیخت؟

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (3)