ائتلاف اسلامی زنان و مطالبات شان


دیروز ائتلاف اسلامی زنان که متشکل از زنان اصلاح طلب و اصولگراست ، اولین نشست مطبوعاتی خود را برگزار کرد. اینکه زنانی با گرایشهای مختلف سیاسی ، بتوانند چندین جلسه مشترک بگذارند و در مورد "اشتراکات" و نه "اختلافات" رایزنی کنند ، به نتیجه های مشخصی برسند و دو بیانیه هم صادر کنند، امر فرخنده ای ست که می تواند برای مردان سیاسی درس آموز باشد. جلسه دیروز در صدد بیان مطالبات زنان از رییس جمهور دهم (هر کسی با هر گرایش) بود.شرکت کنندگان هر کدام دیدگاههای خود را بیان کردند. من هم در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد نحوه عملی کردن استفاده از زنان در سطوح تصمیم گیری و دیدگاه کاندیداها نسبت به زنان، به چند نکته اشاره کردم ، که تیتروار به آنها می پردازم:
1-گفتم،ائتلاف اسلامی زنان به رغم دیدگاههای مختلف سیاسی، در رابطه با مسائل زنان وجوه مشترک فراوانی دارد و به دلیل همین دغدغه های مشترک شکل گرفته است.
2-راهکار عملی حضور زنان در سطوح تصمیم گیری و تصمیم سازی را استفاده از سیستم سهمیه بندی که امر پذیرفته شده و مقبولی در دنیاست، دانستم و سهم حداقل 25 تا 30 درصد را درنهادهای اجرایی و تقنینی بسیاری از کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته به عنوان مثال مدعای خودم ذکر کردم.
3-با تشکیل وزارتخانه زنان مخالفت کردم، چون معتقدم تخصیص اهتمام زنان صرفا به مسایل خاص زنان یک توطئه است برای انکه قابلیت و شایستگی زنان را محدود به این حوزه مشخص کنند و بعدا در توجیه عدم واگذاری سمت های کلان مدیریتی به زنان ، به این ویترین خاص اشاره کنند.
4- گفتم زنان باید در وزارتخانه های اصلی همچون کشور، خارجه و اقتصاد در مصدر امر قرار گیرند.اینکه برخی وزارتخانه ها مثل آموزش و پرورش و بهداشت به عنوان وزارتخانه هایی که اکثریت شاغلین آنها را زنان تشکیل می دهند، حق زنان است به عنوان کف انتظارات زنان تلقی می شود و خواسته زنان بیش از این دو وزارتخانه است.
5- گفتم به عنوان مسئول معاونت زنان در ستاد جناب آقای کروبی ، تلاش کرده ایم مطالبات زنان را به ایشان به عنوان کاندیدا یی مطرح منتقل کنیم، ضمن اینکه ایشان با نگرشی مثبت به زنان و مسائل آنها توجه دارد؛ و بارها بر ضرورت حضور زنان در مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان، ریاست جمهوری و به عنوان وزیر... تاکید کرده اند.
6- گفتم تاکنون روسای جمهور اراده معطوف به استفاده زنان درحوزه وزارت را نداشته اند و از زنان استفاده ای حداقلی و ویترینی از زنان داشتند.
امیدوارم این گفته ها و نوشته ها به سمع و نظر کاندیداهای آینده برسد و در برنامه ریزی های خود به آنها اهتمام کنند
------------------------------------------.
sedayezanan.ir

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (8)