انتخابات و اصلاح طبان؛ آنچه گذشت و آنچه پیش روست

سیاست وپیش بینی مسایل سیاسی از نظر صاحب نظران علم سیاست در جای جای دنیا امری ست دشوار و امکان ناپذیر.این امر در کشورهایی نظیر کشور ما که معمولا الفبای سیاست نیز در بازیهای سیاسی رعایت نمی شود، و فضای سیاسی حاکم همواره غبارآلود، مبهم و مه آگین است، به مراتب دشوارتر و قریب به محالتر می باشد.

شاید تا چند ماه پیش که جریان اصلاح طلب تمام تلاش خود را برای حضوری پررنگ و همه جانبه در انتخابات مجلس هشتم واحد کرد، هیچ کس انتظار ، تصور و پیش بینی چنین روزهایی را هم نمی کرد که اکثر چهره های شاخص اصلاح طلب برای حضور در انتخابات به استناد بندهای 1،3،5 ماده 28 قانون انتخابات رد صلاحیت شوند و با اظهار نظرهای مقامات سیاسی، امنیتی، نظامی و مذهبی ، حتی برای آینده سیاسی و حتی آینده شغلی خود نیز احساس خطر نمایند؛ که حتی به تعبیر قریب به مضمون نایب رییس محترم مجلس بسیاری از آنان اگر زنده اند، از صدقه سری نظام مهرورز است...

در آن ایام ، زنان اصلاح طلب نیز داعیه حضور فعالتر و گسترده تر زنان را در لبست های انتخاباتی داشتند و پی گیر سهمیه حداقل 30 درصدی خود از کرسی های مجلس بخصوص در لیست تهران بودند و به کمتر از آن هم راضی نبودند.

بی آنکه در این اندیشه باشند که از لیست پیشنهادی آنها به ستاد ائتلاف اصلاح طلبان، اولا تعداد به مراتب کمتری ثبت نام می کنند و از این تعداد ثبت نام کننده نیز عدد اندکی تایید می شوند که در لیست قرار بگیرند.

اصولگرایان نیز که پیروزی خود را در رقابتی بدون رقیب ، قطعی می دانستند ، این روزها خود به جان هم افتاده،سر یکدیگر را می تراشند.هر که هم در لیست قرار نگرفت خود مدعی لیستی جدید می شود.

زنان شاخص اصولگرا نیز که از همان ابتدا به دنبال 30 درصد لیست تهران بودند، چون نتوانستند به این نتیجه برسند و بعضا خودشان نیز در لیست قرار نگرفتند، از ادامه رقابت کناره گرفته، انصراف را ترجیح دادند.

این فضای سرد انتخاباتی که پیش بینی می شد با اندک درایت و سماحتی گرمتر از این شود، با اتفاقاتی حاشیه ای که به مراتب از متن مهمتر بود، هر از چندگاه متحول شد. فوت احمد بورقانی معاون اسبق مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با رد صلاحیت گسترده کاندیداها توسط هیات های اجرایی؛ بسته شدن مجله پر مخاطب زنان؛ انصراف دکتر عارف از ادامه رقابت انتخاباتی؛ درگذشت تاریخی آیت الله توسلی در هنگام نطق اعتراضی اش به توهین به خانواده حضرت امام و ابراز نگرانی از تحجر و واپس گرایی ؛ سخنرانی شجاعانه حجت الاسلام محتشمی پور در مراسم آیت الله توسلی ، همچنین سخنرانی آقای روحانی در اعتراض به تحجر ترویجی حاکم ، از جمله اتفاقات حاشیه ای مهمتر از متن انتخابات بود که در این یک ماهه اخیر رخ داد.

در اینکه نتیجه انتخابات چه خواهد شد، نیاز به تلاش فوق العاده ای نخواهد داشت، نتیجه پیشاپیش روشن است.هر چند اصلاح طلبان به رغم اظهارات اولیه مبنی بر حضور معترضانه و غیر رقابتی بودن انتخابات، نهایتا به ارائه لیستی 30 نفره اقدام کردند، ولی به نظر نمی رسد به جز چند چهره شاخص ، امکان حضور در مجلس برای دیگران فراهم شود .با توجه به این مسئله، آنچه مهم است و باید به آن واقع بینانه اندیشید، این است که آینده اصلاحات و اصلاح طلبان در آینده چه خواهد بود، موضوعی که باید به طور جدی در مورد آن فکر کرد و نسبت به آن احساس خطر کرد.مجلس آینده مجلسی ست با حداقل حضور اصلاح طلبان، حداقلی حدود 30-40 نفر از سراسر کشور،نتیجه ماهها تلاش در زمینه انتخابات بود. به نظر می آید در آینده باید تلاش را معطوف به نهاد سازی و حرکت در حوزه های دیگر کرد.تجربه نشان داد حاکمیت در صدد اخراج اصلاح طلبان از حیطه رسمی حکومت با تمام توان برآمده؛ از همین رو اصلاح طلبان باید به راهکارهای دیگر برای ورود و دستیابی به حقوق خود بیاندیشند.

صدای زن 21 اسفند

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (16)