کالبدشکافی یک استعفا!؟

استعفای-استعفا؟-دکتر لاریجانی همچنان بحث روز است.آقای الهام به شیوه همیشگی می خواست قله کوه یخ را پنهان کند. گفت: ایشان به دلایل شخصی استعفا کرده اند. ترجیح می دهند که در عرصه های دیگری خدمت کنند.پیش از این هم در باره استعفای وزیری هامانه وزیر نفت سابق همین گونه سخنگویی کرده بودند؛ که صدای هامانه بلند شد که: استعفایی در کار نبوده است و ایشان بر کنار شده است.

در این مورد آقای باهنر رییس فراکسیون اکثریت مجلس حرف آخر را اول زد ومتفاوت از الهام، گفت: ایشان و آقای احمدی نژاد به جایی رسیده بودند که دیگر نمی توانستند با هم کار کنند.

هر چند در تحلیل های چند روز گذشته ، بدون توجه به سابقه فکری ، سیاسی لاریجانی و نقش وی در بسیاری از تندروی های سالهای مسئولیتش ، چنان از اختلافات لاریجانی- به عنوان یک چهره میانه رو و واقعگرا!- و احمدی نژاد- به عنوان یک چهره تندرو- سخن گفته می شود، و از تغییر سیاست های هسته ای پس از این تغییراظهار نگرانی و صحبت می شود که گویی گویندگان و نویسندگان چنین تحلیل هایی نسبت به نظام تصمیم گیری در ایران چنان بیگانه اند که تصور می کنند که چنین تغییری در مهره ها منجر به تغییر در سیاست ها هم می شود؛ در حالیکه تصمیماتی در چنین حوزه های کلان ومهمی، نتیجه فرایندی ست که شخص رهبری به عنوان تنطیم کننده سیاست های کلی نظام به همراه مجمع تشخیص مصلحت در ایجادشان دخیل و موثرند.این تغییر حداکثر می تواند منجر به تغییر در نحوه رفتار و اجرا شود؛ نه تغییر در سیاست و برنامه ها.به نظر می رسد یکی از پیامدهای سفر پوتین روشن شدن همین اختلافات رفتاری بود ومنجر به استعفا یا برکناری لاریجانی شد.اما چند نکته مهم:

اول:لاریجانی حداکثر از دبیری شورای عالی امنیت و مسئولیت مذاکرات هسته ای کنار رفته است و گر نه ایشان همچنان نماینده رهبری در شورایعالی امنیت ملی هستندو همانگونه که سخنگوی وزارتخارجه گفته ، با تاکید رهبری در مذاکرات با سولانا هم شرکت می کند..

دوم: آیا عدم حضور ایشان در ملاقات پوتین با رهبری اتفاقی بود؟برای عدم حضور وی با توجه به اینکه پوتین به گفته لاریجانی حامل پیامی ویژه در این رابطه برای رهبری بوده، چه توجیهی وجودداشت؟

سوم: لاریجانی در حالیکه در نشست پوتین-رهبری حضور نداشت،از پیام ویژه پوتین به رهبری سخن گفت.ایشان که در ملاقات حضور نداشت و لااقل به ظاهر به گفته الهام بارها استعفا داده بود. پس چرا چنین موضوع مهمی از زبان یک فرد مستعفی غایب در جلسه بیان می شود؟ البته ایرنا هم خبری را منتشر کرد که مقام رهبری نسبت به پیام پوتین واکنش مثبت نشان داده اند.از سویی طرف روسی هم پیام را تایید کرد. ظواهر هم که همین را نشان می داد.سفر همزمان رایس و گیتس به مسکو، ملاقات پوتین با سرکوزی و مرکل در آستانه سفر به ایران هم جملگی نشانه های تدارک این پیام بود. جرج بوش هم اعلام کرد علاقمند است بداند که پوتین در باره رهبری ایران چه برداشتی دارد.

چهارم:این که پوتین پیام خود را به رهبری مطرح کرد، نشانه روشنی است که او شناخت صحیحی از نحوه تصمیم گیری در نظام سیاسی ایران دارد و جایگاه رییس جمهور ایران را در تصمیم گیری ها به خوبی می داند.با این همه دلیل و قرینه، انکار پیام ویژه پوتین به رهبری توسط احمدی نژاد بسیار پرسش بر انگیز بود.آیا احمدی نژاد از اینکه مسئله ای به این اهمیت توسط لاریجانی - و نه توسط او- اعلام می شود، دلخور بود که آنرا تکذیب کرد؟ و بلافاصله با استعفای لاریجانی هم موافقت می کند؟

پنجم: به نظر می رسد انتخاب آقای جلیلی به عنوان جانشین لاریجانی ،مثل نحوه اعلام استعفای لاریجانی توسط الهام و مثل خیلی مسائل دیگر در این یکی دو سال گذشته، شتابزده و بی محاسبه انجام شده است.اگر ایشان دبیر شورای عالی امنیت ملی هستنند، ایشان که عضو شورا نیستند؟ تا به حال قاعده چنین بوده که دبیر، عضو شورا بوده است و صاحب حق رای؛مثل دکتر لاریجانی یا دکتر روحانی و یا محسن رضایی در مجمع تشخیص مصلحت.ششم: در خبر ها بود که آقای لاریجانی همچنان مسئولیت حضور در مذاکرات را حفظ می کند! پس ایشان از چه چیزی استعفا کرده اند؟ایشان که برای انجام مسئولیت های دیگر به گفته الهام استعفا کرده بود. شاید هم همان داستان دیوار و فانوس کیهان است که زیرکانه دولت و رییس جمهور را به کاری لغو و بی هنگام موسوم کرده بود.

هفتم:اگر از زاویه حفظ مصالح ملی نگاه کنیم،استعفای دکتر لاریجانی آن هم به این شکل شتابزده، نشانه آشفتگی در تصمیم گیری ست.البته این نخستین تصمیم پر مساله دولت نیست.

وقتی کشور در معرض تهدید ست، وقتی مذاکرات هسته ای مهمترین پرونده ایران است، چگونه می شود کار را از دست فردی که تجربه اندوخته و پرونده را مدیریت کرده ، بدون هیچ توضیح قانع کننده ای برای افکار عمومی گرفت؟مگر آنکه چون احمدی نژاد گفته که پرونده هسته ای ایران بسته شده است ، با این تغییر و انتخابی همچون جلیلی این موضوع را به اینگونه می خواهد به همگان القا کند؟

این دیگر سنگ روی یخ کردن دکتر لاریجانی در سفر عراق نیست که لاریجانی رفته بود برای شرکت ایران در اجلاس شرم الشیخ شرط بگذارد ،که خبرنگاری در فرودگاه بغداد به ایشان گفت: رییس جمهور شما اعلام کرده که ایران در اجلاس شرکت می کند!

هشتم: این نکته را هم باید به سخنگوی دولت گفت که چنین نحوه پاسخگویی به سوالات خبرنگاران توهین به شعور ملت است؛ هر چند از حبرنگاران حاضر نیز تعجب است که چرا به چنین نحوه پاسخگویی ایشان اعتراض نمی کنند. "بار شیشه" سخنگویی ایشان بارها چوب خورده است.ایشان تحصیلات حقوقی دارند، وزیر دادگستری هم هستند و به این اعتبار باید متین و دقیق و موجه سخن بگویند.چرا باید اظهارات ایشان را آقای با هنر تصحیح کند!؟

نهم:حال اگر سولانا همچنان بر مذاکره با ایران در رور سه شنبه مصر باشد، به نظر می آید با چنین اوضاع مغشوشی در نحوه انتخاب جلیلی واستعفای لاریجانی، هیات ایرانی در موضع تاثیرگذاری نخواهد بود تا بتواند اهداف خود را پیش ببرد..


جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (13)