انتخابات ترکیه و چند ملاحظه

انتخابات روز یکشنبه 31 تیرماه در ترکیه از ابعاد مختلف شایسته بررسی و توجه است. حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اوردغان با اکثریت قابل ملاحظه و تعیین کننده ای پیروز شد. با توجه به سابقه تشکیل و تجربه حزب عدالت و توسعه، می توان این حزب را از جمله موفق ترین احزاب دریک کشور در حال توسعه دانست که هنوز بیش از شش سال از تشکیل حزب نگذشته، چنین جایگاه مستحکمی را در ترکیه پیدا کرده است.
حزب عدالت و توسعه در 14 ماه اوت سال 2001 تشکیل شد.در انتخابات سال 2002 شرکت کرد و 28/34 در صد آراء را کسب کرد و دولتی اسلام گرا تشکیل شد. البته در باره اسلام حزب عدالت و توسعه باید تعریف روشنی داشت،که در این مجال نمی گنجد.
در انتخابات روز یکشنبه ، حزب عدالت و توسعه توانست 13 در صد آراء بیشتر نسبت به انتخابات گذشته احراز کند. عوامل این پیروزی را می توان چنین بر شمرد:
- چنان که از نام حزب پیداست حکومت اردوغان در پنجساله اخیر یکسره بر توسعه سیاسی و اقتصادی ترکیه پای فشرده و بر عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا تاکید بسیاری داشته است و از ترکیه چهره ای نو گرا و متعادل و پیشرفته نشان داده؛ چهره ای که تضاد یا تقابلی با اسلام ندارد.
- از طرف دیگر سرعت تحولات اجتماعی و فرهنگی در ترکیه کاملا سنجیده اتفاق افتاده است.هیچ نشانه ای از ماجراجویی و رجز خوانی سیاسی و فرهنگی از حزب عدالت مشاهده نشده، حزب در مسایل مختلف از خودش طمانینه نشان داده که طبعا موجب شد درجه توجه و اقبال مردم ترکیه نسبت به او 13 در صد افزایش یابد.
طغرل اوزگوک نویسنده روزنامه حریت در روز سه شنبه 2 مرداد مقاله ای در حریت نوشته، که به این طمانینه اردوغان اشاره کرده است و می گوید "کسی که پیروزی را به شایستگی در یک انتخابات کاملا شفاف و بی تقلب احراز کرد و رجز نخواند."
- تردیدی نیست که دوره حاکمیت اردوغان دوران شکوفایی اقتصادی ترکیه بوده است.بدهی خارجی ترکیه از رقم شگفت انگیز83 در صد جی دی پی به 55 در صد کاهش یافت و ارزش برابری لیره ترکیه نسبت به یک سال گذشته به شکل مناسبی تقویت شد. سال پیش ارزش برابری آن نسبت به دلار آمریکا 56/1 بود که امسال به 28/1 افزایش یافته است.
- به نظربسیاری تحلیلگران، در ترکیه حکومت نه مزاحم مال مردم است و نه جان آنها و نه آزادی آن ها. کافی است روزنامه های ترکیه را به عنوان دلیل این مدعا وچون ویترین این کشور بررسی کنیم. در دوران حکومت اردوغان هیچ روزنامه ای تعطیل نشد و از هیچ روزنامه ای هم دولت شکایت نکرد واین در حالی ست که تندترین نقدها هم علیه دولت اردوغان منتشر شد.
دو روزنامه اصلی و مهم ترکیه حریت و زمان ، هر دو همزمان به انگلیس هم قابل دسترسی هستند.امکانی که هیچ روزنامه ای در ایران ندارد و به ضرورت آن اندیشیده نشده است.
برای نخستین بار نمایندگان مستقل کرد های ترکیه- بیست نماینده – به مجلس راه یافتند. تا به حال هویت کردها انکار می شد. حتی آن ها را " ترک کوهی!" می خواندند. حضور مشخص کردها بی شک بر استقرار و طمانینه ترکیه خواهد افزود.
اما مهمترین پیام انتخابات ترکیه، پیام روشنی به نظامیان است که از معادله قدیمی تقابل با گرایش اسلامی دست بر دارند. مگر می شود ارتشی جدای از ملت خود تعریف شود؟
(شرق)

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (3)