پدیده هری پاتر


راستی چه اتفاقی افتاده است که کودکان و جوانان در زیر باران سیل آسا و هوای توفانی لندن ویا هوای گرم و طاقت فرسای دیگر نقاط جهان، ساعت ها بلکه یکی دو شبانه روز در صف می ایستند تا در نخستین ساعت توزیع، جلد هفتم کتاب هری پاتر را بخرند؟این پدیده را چگونه می توان بررسی یا ارزیابی کرد؟
هری پاترارقام و اندازه های معمول و رایج موجود را به هم زده است. ازشش جلد گذشته 325 میلیون نسخه به فروش رفته و خانم رولینگ نویسنده کتاب یک میلیارد دلار حق التالیف گرفته است. البته فقط از کتاب، نه از فیلم های سینمایی ، دی وی دی ، بازی های کامپیوتری و ...
چه اتفاقی افتاده است که حتی کتابفروشی های اسراییلی ،به روایت وزیر بازرگانی اسراییل ،"بی شرمانه روز شنبه مغازه خود را باز می کنند تا هری پاتر بفروشند"!؟
پدیده هری پاتر نشان داد که در دنیای امروزهمچنان جادو و افسانه زنده است و یک کتاب می تواند تبدیل به یک جادوی جهانی شود . و کدام جادوگری موفق تر از نویسنده کتاب خانم رولینگ! که جهانی را با کتابش به حرکت در می آورد؟
کتاب هری پاتر نشان داد که کتاب همچنان جایگاه محوری خود را دارد، حتی در شرایطی که با گسترش اینترنت و تلویزیون و... تصور شود از مشتاقان کتاب کاسته شده است؟
در پدیده هری پاتر می توان چند موضوع را مورد توجه قرار داد:
1- کتاب بر خلاف اکثر کتابهای پر تیراژ و عامه پسند وطنی که بافت و عمقی ندارند،عمیق است و لایه های عمیق انسانی در آن موج می زند.
2-کتاب کاملا با ذهن کودکان و نوجوانان ارتباط برقرار می کند.از آغاز هم جلد اول کتاب برای مقطع سنی 9 تا 11 ساله ها نوشته شد و به مرور تا 24 ساله ها و بیشتر هم ادامه یافت.
3- کتاب به خوبی از افسانه های مختلف و متنوع استفاده می کند. تقریبا بسیاری از افسانه های معروفی که در زبان های اروپایی مطرح است، در این کتاب به شکل های مختلف مطرح شده است.
4- شخصیت هری پاتر یک کودک با هوش، اخلاق گرا و درد کشیده است. ویژگی هایی که داستان را از سطح یک داستان سرگرم کننده فراتر می برد.
5- زبان کتاب روان ، غنی و محکم است.کتاب برای کودکان و نوجوانان است و بر گنجینه لغات آنان به سرعت می افزاید.همین غنی بودن ،باعث می شود کتاب مخاطبینی از دیگر گروههای سنی نیز پیدا کند.
6- دولت و پلیس مراقبت می کردند که نسخه اصلی محافظت شده به چاپخانه برسد. یعنی لازم نیست ورارتخانه ای کتاب را ببیند و ممیزی کند.فاصله تصمیم به چاپ تا عرضه کتاب آن هم در تیراژ میلیونی فقط چند ساعت است.نویسنده و ناشر مثل نهنگ در اقیانوس شنا می کنند، نه مثل ماهی رنجوری در یک ظرف لب شکسته که ته آن مقداری آب ریخته اند و ماهی از بی آبی یا تنگی جا پرپر می زند.
7-کتاب هری پاتر که رکورد سریع ترین و پر تیراژترین کتاب را در دنیا به خود اختصاص داده، نشان داد که چگونه یک نویسنده گمنام می تواند با جادوی قلم ،توجه همگان را به خود اختصاص دهد.زندگی نویسنده نشان می دهد که انسان می تواند موانع را چگونه پشت سر بگذارد.نویسنده ای که زمان چاپ جلد نخستین کتاب ،8 ناشر حاضر به چاپ آن نشدند، حالا همه ناشران مطرح دنیا برای چاپ و ترجمه آن به رقابت و مسابقه پرداخته اند.
(شرق)

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (2)