صریح،صمیمی و مستقیم

.
"مديركل امور رسانه‌هاي رياست جمهوري خبر داد؛ محمود احمدي نژاد رئيس جمهور كشورمان از انجام گفتگوي صريح، صميمي و مستقيم با منتقدان اقتصادي استقبال كرد.

به گزارش دفتر امور رسانه‌هاي رياست جمهوري، مرتضي قمري وفا مديركل امور رسانه‌هاي رياست جمهوري در اين باره گفت:‌در پي انتشار رسانه‌اي نامه منسوب به 57 منتقد اقتصادي انتظار بر اين بود كه اصل نامه نيز به دفتر رئيس جمهور واصل شود، ولي تاكنون چنين نشده است. اما از آن جايي كه امضا كنندگان نامه منتشره،‌اصل و مفاد آن را تكذيب نكرده‌اند، از اين رو نسبت به صدور آن از سوي اشخاص نامبرده اطمينان نسبي به وجود آمده است.

وي تصريح كرد:‌رئيس جمهور پس از اطلاع از اين نامه براي فراهم شدن فرصتي جهت گفتگوي مستقيم، صريح و صميمي با آنان ابراز تمايل كرده‌است تا از نزديك در جريان ديدگاه‌هاي اين منتقدين قرار گيرد.

مديركل امور رسانه‌هاي نهاد رياست جمهوري در پايان، اظهار داشت:‌دفتر رئيس جمهور در صدد است تا از امضا كنندگان نامه براي حضور در نشستي با دكتر احمدي نژاد رئيس جمهور دعوت به عمل آورد."
این خبر،خبر بسیار امید بخش و گامی بلند به پیش است و نشانه این واقعیت ها ست:
1- سخن کارشناسان و اهل فن هرچند موقتا ناشنیده بماند،اما سرانجام تاثیر خود را خواهد داشت.
2- 2-اقدام دفتر رییس جمهور اگر در باره ی نامه نخست اقتصاد دانان صورت می گرفت شاید تا امروز از برخی تصمیم های شتابزده و نیندیشیده پرهیز می شد.
3-این که بتازگی کارشناسان اقتصاد از سوی رییس جمهور و دفترش به رسمیت شناخته شده اند و به مافیای قدرت و ثروت پیوند نخورده اند، فعلا حکایت از تصحیح ادبیات رایج در مواجهه با منتقدان دارد.
.مدتی پیش آقای دکتر افروغ رییس سابق کمیسیون فرهنگی در باره شیوه مدیریت دولت تمثیل قابل توجهی را مطرح کردند.:
ااگر این مملكت مي‌‏خواهد پيشرفت خوبي داشته باشد، اگر اين مملكت مي‌‏خواهد شايسته‌‏سالارانه پيش رود، بايد از اين برخوردهاي احساسي، عاطفي، موقت و هيجاني فاصله بگيرد و برخورد عقلاني كند... اگر در اين بين كساني كوتاهي كردند، بايستي به سزاي اعمالشان برسند... من احساس مي‌‏كنم آنچه بر فوتبال ما گذشت، تنها بر فوتبال ما نگذشته، در جاهاي ديگر همين است اما چون فوتبال شاخص برد، باخت و تساوي دارد، راحت خود را نشان مي دهد... مديريت كشور ما متاسفانه شبيه مديريت فوتبالمان هيجاني و احساسي است و اگر كسي قصد داشته باشد بحث عقلانيت يا بحث سوال و جواب را را به ميان بكشد، بلافاصله به تضعيف روحيه متهم مي‌‏شود... بالاخره در كشورما نقد اخلاقي و عقلاني جاي نيفتاده است ."
4-چه خوب است که مردم و رسانه ها هم در جریان این مذاکرات قرار بگیرند.گفتگوی مستقیم رییس جمهور با اقتصاددانان می تواند روشنگر بسیاری از ابهامات باشد.
5- محسوس ترین نقد هایی که به دولت وارد است یا دست کم از سوی کارشناسان مطرح می شود عمدتا در حوزه اقتصاد است. در حوزه امنیت ملی و سیاست خارجی و سیاست داخلی هم چنین نقد هایی وجود دارد. گرچه باید انصاف داد که تا به حال تنها اقتصاددانان بوده اند که با تدبیر و شکیبایی در دو مرحله حساس با ارسال و انتشار دو نامه نقش روشنگرانه و درجه اولی در نقد رفتار اقتصادی دولت برداشته اند. نخبگان حوزه های دیگر گاه نامه ای می نویسند که به یک عریضه و یا طرح مشکل بیشتر شبیه است.اقتصاددانان دست به تحلیل و تفسیر رفتار اقتصادی دولت زده اند..
6-امیدوارم دوستان رییس جمهور، به ویژه آن هایی که ایشان را معجزه ی هزاره می دانند هم از منتقدان دعوت کنند که با او صریح و صمیمی و مستقیم گفتگو کنند،نه آنکه هر روز به گونه ای منتقدان را متهم و ملکوک کنند..

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (5)