مردم چقدر تحقیر می شوند...

با توجه به اخبار ضد و نقیض منتشره طی روزهای اخیر در رسانه های ایران و انگلیس و اظهار نظرهای مبهم و غیر شفاف مقامات سیاسی - نظامی دو کشوردر رابطه با موضوع 15 ملوان و تفنگدار انگلیسی،ابهامات پیرامون این مسئله ،پس از آزادی نه فقط کم نشده،بلکه به واسطه اظهارنظرهای جدید افراد آزاد شده و ضد و نقیض گویی های مقامات دو طرف به نحو تامل برانگیزی رو به افزایش است.
در این میان که بسیاری از رسانه ها وتحلیلگران و شخصیت های سیاسی به دنبال برنده بازی می گردند ،بر این باورم که در این بازی بدون برنده که از یک سو قدرت و اعتبار بریتانیا به طور جدی به چالش کشیده شد و از سوی دیگرعملکرد پاندولی ایران در این 12 روزکه از اوج اظهار نظرهای چالش جویانه به مصاحبه مطبوعاتی مهرورزانه وشگفت انگیز احمدی نژاد نسبت به انگلیسی ها و بدرقه خلاف عرف دیپلماتیک او رسید ، افکار عمومی ایران و انگلیس بازندگان اصلی بوده اند. گویی افکار عمومی دو کشور در میانه صفحه شطرنج ایران و انگلیس غریبه هایی هستند که نباید از کنه مطالب خبردار شوند.ابهام پس از اعلام مواضع طرفین در این روزهای اخیر بشدت افزوده شده است.

به گزیده ای از اظهار نظرهای ارائه شده پس از آزادی 15 انگلیسی، از سوی مقامات دو کشور توجه کنید:
-اظهارات بلر مبنی بر اینکه برای آزادی این افراد هیچ معامله ای انجام نشده و این افراد بدون هیچ گونه معامله ،مذاکره یا هر گونه توافق،یکجانبه آزاد شدند.
-اظهارات احمدی نژاد مبنی بر عفو انگلیسی ها به عنوان هدیه به ملت انگلیس به مناسبت میلاد حضرت رسول و عید پاک و اینکه ایران در مقابل عفو این عده هیچ توقعی نداشته و هیچ چیزی در یافت نکرده است.
-اظهارات ولایتی مبنی بر اینکه ایران پیش از آزادی ملوانان انگلیسی نامه عذرخواهی لندن را در روز سه شنبه دریافت کرده و ایران به اهداف خود در ارتباط با بازداشت ملوان ها مبنی بر عذرخواهی ،و پذیرش تجاوز به آبهای ایران رسیده است.
-اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران مبنی بر نامه عذر خواهی دولت انگلیس در خصوص تجاوز نظامیان انگلیس به آبهای سرزمینی کشورمان
در این میان به نظر می رسد انگلیس با موافقت اولیه خود با نگارش خاطرات 15 انگلیسی در دوران بازداشت،در صدد ادامه بحران در سطحی دیگر و بهره برداری تبلیغی جدی از قضایا بود.ایران نیز برای عقب نماندن از این جنگ تبلیغی - رسانه ای ضمن انتشار قسمت های دیگری از فیلم دوران بازداشت 15 انگلیسی، اعلام کرده بزودی کتابی پیرامون ملوانها با عکس های جدید از آنها منتشر خواهد کرد.ضمن اینکه در پی اعلام شکنجه و فشارهای روانی از سوی ملوانان انگلیسی ،جلال شرفی دبیر دوم سفارت عراق که اخیرا آزاد شد، نیز اعلام کرد که در دوران اسارت شکنجه شده است،که مورد تایید مقامات صلیب سرخ هم قرار گرفت. این دو واکنش ایران نشان می دهد که برغم تصور مقامات ایرانی مبنی برپیروزی ،خصوصا از منظر افکار عمومی دنیا ،انگلیسی ها پس از آزادی کارت های برنده بیشتری در اختیار دارند .
به هر تقدیر خوبست دولتمردان در این فضای بشدت قطبی شده برای افکار عمومی نیز ارزش قائل شده ،به ابهامات آنها پاسخ گویند.سئوالاتی از جمله:
1-ملوانها اصولاچرا بازداشت شدند که با این وضعیت آزاد شوند؟ آیا واقعا متجاوز به آبهای سرزمینی ایران بودند؟ اگر متجاوز به آبهای سرزمینی ایران بودند چرا اسناد و مدارک تجاوز آنها منتشر نشد؟ اگر متجاوز بودند ،آزادی آنها و رافت اسلامی که مشمول حال آنها شد ،آیا شامل حال هر متهم داخلی و یا خارجی دیگر نیز می شود؟ اگر آنها متجاوز بودند، با متجاوز که با این همه سلام و صلوات برخورد نمی شود.با بدرقه رسمی رئیس جمهور و برخی اعضای کابینه !؟ اگر متجاوز بودند که به متجاوز هدیه نمی دهند،آنهم توسط رئیس جمهور و سپاه پاسداران.
2-اگر قرار بر عدم ادامه بحران ،و آزادی گروگانها و اعمال رافت اسلامی بود،چرا این اتفاق زودتر نیفتاد؟قبل از اینکه افکار عمومی دنیا را علیه خود بسیج کنیم و حمایت مردمانی که نگران حمله امریکا به ایران بودند و تظاهرات ضد جنگ در بریتانیا و سایر نقاط دنیا برگزار می کردند،را از دست دهیم؟
3- آیا این تلقی با آزادی 15 انگلیسی در همان موعد هشدارآمیز48 ساعته بلر حاصل نشد که اگردر آینده ایران به طور جدی تهدید شود ،از مواضع خود بسرعت عدول می کند،تمام اظهارات و مواضع خود را فراموش می کند و توجیه شرعی برای آن نیز پیدا می کند.
4-ایران در مقابل اظهارات پس از آزادی ملوانان انگلیسی و رد اعترافات آنها چه حرفی برای گفتن دارد؟آیا زمانی که اعترافات زنجیره ای ملوانها از تلویزیون ایران پخش می شد،تصور چنین آزادی زود هنگام و پس گرفتن اعترافات آنها را نداشت؟تردیدی نیست که تصور بازداشت کنندگان این آزادی زودهنگام نبود.اظهارات مقامات ایرانی در مقطع مورد نظر موید این مسئله می باشد.
5-اولتیماتوم بلر به ایران مبنی بر اقدامات سخت تر علیه ایران در صورت عدم نتیجه مذاکرات ،شامل چه اقداماتی می شد؟
6-متن نامه روز سه شنبه انگلیس به ایران چه بود؟این نامه در چه سطحی بود؟چه تعهداتی در آن داده شده بود؟این نامه چرا منتشر نمی شود؟ جالب است که هردو طرف سخنان هم را در رابطه با نامه نقض می کنند،ودر عین حال هیچ کدام نیز تمایلی به انتشار آن ندارند.
7-چه توافق یا معامله ای در پشت پرده آزادی ملوانها انجام گرفت؟ آیا انگلیس در مقابل آزادی ملوانها به ایران امتیازی داد؟آزادی شرفی و امکان اطلاع گیری و ارتباط با 5 دیپلمات ایرانی بازداشتی در اربیل در این رابطه قابل بررسی ست؟
8-انگلیس از ادامه بحران در جهت حمایت از خاطره نویسی ملوانها در سطح مطبوعات چه نفعی می برد؟موضوعی که مورد اعتراض بسیاری در خود انگلیس نیز قرار گرفت و بالاخره متوقف شد. آیا این خاطره گوییها آن روی سکه اعترافات تلویزیونی ایران نیست؟
با توجه به سوالات فوق که نمونه ای از ابهامات پیرامون این موضوع است،به نظر می آید در این بحران نیز افکار عمومی به بازی گرفته شده است.مردمی که با اطلاعات طبقه بندی شده ،با اعترافات و نامه نگاریها و اظهارنظرهای مسئولین دو طرف در عرض 12 روز بازداشت ملوانها ،اخبار را دنبال می کردند، بعد از آزادی ملوانهابه نحو دیگری با اعترافاتی از نوعی دیگر به سخره گرفته می شوند.
براستی که مردم در بازی قدرت چقدر تحقیر می شوند!
-

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (8)