خواب بهاره

در ایران یهار و سال نو با هم از راه می رسند .

این دقت افسانه ای در انتخاب نوروزامروزه در ایران همزمان می شود با تعطیلی طولانی مدت بسیاری از ادارات و نهادها ؛ از جمله مطبوعات! تقریبا روزنامه ها بین 15 تا 20 روز تعطیل هستند! چنین امری در هیچ جای جهان دیده نمی شود. آن هم کشوری،مثل ایران که معمولا در صدر خبر ها و خبر ساز است ،با داشتن رییس جمهوری که به سرعت برق و باد خبر می سازد!

البته خبرساز بودن و یا در تیتر یک روزنامه ها و تلویزیون ها بودن ارزش نیست.

وقتی واسلاو هاول رییس جمهور چکسلواکی شد، حرف ماندگاری زد. او گفت می کوشد کشورش را از تیتر یک رسانه ها-مدیا- به تیتر 2 تبدیل کند.

اما ایران هم تیتر 1 است و هم مطبوعات مثل خیلی از نهادها و ادارات کشور در خواب بهاری.

به برخی از مهمترین مسایل ایران اشاره می کنم

1-صدور قطعنامه جدید شورای امنیت درباره ایران نیازمند اطلاع رسانی لحظه ای بود. درحالی که رادیو و تلویزیون ایران کاملا انحصاری است و در اختیار حکومت و دولت هرگونه بخواهد خبر رسانی می کند، وجود روزنامه ها ولو با صفحات محدودتر یک نیاز بود و هست. در غیاب آنها، مردم طی این ایام فقط از زاویه دید رادیوتلویزیون اخبار را می بینند.

2-در آستانه سال نو شاهد جنبش رو به رشد معلمان و زنان و کارگران در ایران بودیم. اعتراضات گسترده ای صورت گرفت که دولت از سیاست مشت آهنین استفاده کرد. تعدادی از زنان و معلمان شاخص را زندانی کردند. رییس قوه قضاییه گفت معلمان تا پیش از آغاز سال نو باید آزاد شوند، گویی کسانی که معلمان را گرفته اند ،جزو دستگاه قضایی نبودند.البته به جر چند معلم بقیه آزاد نشدند..برای زنان بازداشت شده هم وثیقه 200 ملیون تومانی گذاشتند،که در آخرین ساعات باقیمانده، با تهیه وثیقه، آزاد شدند..

3- طی روزهای پایانی سال در رسانه های ایران نقد دولت و رییس جمهور افزایش پیدا کرده بود.از گرانی های فزاینده گرفته تا تصمیمات واظهارنظرهای نسنجیده. این نقدها می توانست تا حدودی به اصلاح تصمیم ها بینجامد. تعطیلی مطبوعات عملا چنین فرصتی را از مردم گرفت.

این تعطیلی مطبوعات در واقع نشانه ای از تعطیلی کشور است. مجلس نیز تعطیل است و عملا نمایندگان مردم از بیان نظر خود تا مدتی نزدیک به یک ماه محروم خواهند بود.ادارات دولتی هم با تعطیلاتی کوتاهتر،عملا اگرچه زودتر کار خود را شروع می کنند،ولی تا نیمه فروردین حالت نیمه تعطیل داردو معمولا به دید و بازدید و تبریک سال نو می گذرد..دانشگاهها از نیمه اسفند تعطیلات خود را شروع و تا نیمه فروردین ادامه می دهند.مدارس هم همین وضع را دارد.ضمن اینکه بسیاری از مدارس به خاطر اعتراض معلمین از مدتی قبل تعطیل شده است.

جالب است که گاه گاه ریس جمهور خبر ساز ایران می گوید بقیه کشورها بیایند کشور داری را از ایران یاد بگیرند حداقل در این بابت یعنی تعطیلی درازمدت بهاره، در اوج نیاز به فعالیت و خبر، می توان گفت لطفا از ایران یاد نگیرید!
همان شیوه خودتان بیشتر به نفع کشور و ملت شماست.

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (9)