دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد

1-تدبیرحکمت و مصلحت اقتضا می کند که در شرایط حساس کنونی محاسبه شده و با عقلانیت بیشتری گام برداشته شود.نه توانایی خودمان را بیش از آنچه هست ارزیابی کنیم و نه توانایی دشمنان را کمتر از آنچه هستٰ بپنداریم.به قول معروف"دشمن نتوان حقیر و بیچاره شمرد".
2-خط سیر حوادث چند ماهه اخیر قابل تامل است: وقتی البرادعی اعلام کرد که قراراست گزارش ایران به شورای امنیت برود مقامات رسمی با تکیه بر مواضع کشورهای دوست مثل غیر متعهدها و شوروی و چین گفتند چنین گزارشی ارسال نمی شود.در عمل دیدیم ارسال شد.
در مرحله ی بعد گفتند موضوع در دستور کار شورای امنیت قرار نمی گیرد .ولی قرار گرفت.
در مرحله ی سوم گفتند شورای امنیت نمی تواند قطعنامه صادر کند.تیتر زدند 5+1=0.این بار هم قطعنامه صادر شد.به جای آنکه مدبرانه در صدد رفع و رجوع مخاطرات براییم .از دامنه دشمنی ها بکاهیم و شعاع اندک دوستان را قدری گسترش دهیم راه آسان شعار دادن و آزمودن آزموده های سابق را پیشه کردیم.گفتند:ورق پاره است.
3-روزنامه ی تایمز چاپ لندن اخیرا در مقاله ای به قلم آناتولی کالتسکی تحت عنوان "اتحاد نامقدس"به نقد استراتِزی امریکا انگلیس اسراییل و سعودی پرداخته است. به اعتقاد نویسنده ی مقاله ی تایمز اتحاد نامقدسی بین کشورهای مزبور شکل گرفته است.پیش بینی نویسنده مقاله قابل تامل و نگران کننده است. هر چند با ادبیات و گفتمان حاکم بر عرصه ی سیاسی کشور به نظر می آید که چندان نیازی به نگرانی و تامل نیست.به سیاق گذشته می توان گفت هیچ کاری از پیش نمی برند و در جنگ هسته ای با ایران امریکا شکست خواهد خورد.جالب اینکه تا به حال همه ی تلاشها برای جا انداختن صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران بوده است.در این میان یک مقام امنیتی -نظامی بحث جنگ هسته ای و پیروزی ایران را به پیش می کشد.
4- می توان همچنان دن کیشوت وار خوش بین بود .نگران نبود. و به مردم با همین روال و رویه اخبار و اطلاعات تزریق کرد و قرص روحیه خوراند.ولی به نظر می آید که اگر صحنه شطرنج رابه دقت نبینیم و تحلیل روشنی از فضای موجود نداشته باشیم و دچار خوش بینی های بحران ساز وسوء تفسیرهای همیشگی شویم بازی را باخته ایم.
5-پیش بینی نویسنده ی تایمز قابل تامل است. او می نویسد:
-اسراییل مجددا به لبنان حمله می کند تا پرونده ی لبنان را ببندد.
-ارتش سعودی با هماهنگی امریکا و اسراییل در عراق به نفع اهل سنت وارد عمل می شود.
-امریکا و اسراییل مراکز هسته ای ایران را بمباران می کنند.
6-در حساس بودن شرایط و ضرورت داشتن تدبیر در گفتار و کردار هیچ تردیدی نیست.اگر همچون گذشته با تحلیل های تقدیر گرایانه پیروزی حق بر باطل پیش برویم انگار نه شناختی نسبت به تحولات داخلی و تغییر نگرش ها نسبت به گذشته داریم و نه شناختی نسبت به تحولات پیرامونی در عرصه ی منطقه ای و بین المللی. نمونه جدید آن اظهار نظر اخیر بوش و وزیر خارجه اش در مورد استراتزی جدید امریکا در عراق و ضرورت برخورد با مداخله های ایران.
7-در این فضای پر تنش که تلاش می شود مسئله ی شیعه و سنی و اختلافات مذهبی را هم بر مشکلات عدیده ی کشور بیفزایند و آن را به یک فاجعه تبدیل کنند و در شرایطی که برای ما فقط افکار عمومی جهان اسلام به عنوان یک نقطه ی مثبت باقی مانده به نظر می آید با کم فهمی و بی تدبیری همین فضا را نیز در حال از دست دادنیم.در شرایطی که علمای بزرگ اهل سنت مثل قرضاوی هم نسبت به ما مسئله دار شده اند ضروریست به جای وهن و تهمت از سوی افراد کم مایه تحرکی از سوی مراجع و علمای شیعه برای رفع سوء تفاهمات ایجاد شود.تحرک و عمل حوزه های علمیه و مراجع بزرگ در شرایطی که به نظر تدبیر از حوزه ی سیاست در حال خروج است ،ضروری و اجتناب ناپذیرست.

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (8)