وقت شناسی

بعضی حرفهای مفید، آنقدر در کشور ما تکرار می شود که تبدیل به لقلقه ی زبان می شود، ولی وقتی پای عمل پیش می آید ، انگار نه انگار.
یکی از این صحبت های ارزشمند شناخت فرصت برای انجام هر کاری ست. به عبارت ساده تر اینکه وقت هر چیز را بدانیم و متناسب با مقتضیات آن زمان، حرف بزنیم یا حرف نزنیم و سکوت کنیم؛ مسئولیت بپذیریم یا نپذیریم؛ در صحنه بمانیم یا به موقع از صحنه (اعم از سیاست، ورزش، امامت چمعه یا هر نوع تکلیف شرعی دیگر ) خارج شویم و...
اعلام مباحث و مواضع نابهنگام و نامتناسب هر از چندگاه از سوی مسئولین رسمی دولتی یا دینی ، عدم ترک به موقع صحنه های سیاسی و غیر سیاسی ، یا عدم تناسب برخی صاحب منصبان با مسئولیت ها گاه مشکلات کشور را دو چندان می کند. این مشکل کهنه ایست که ما در ایران با آن مواجهیم.
امام جمعه ای سالها قبل در نماز جمعه ای گفته بود:باید امریکایی ها را در هر جای دنیا کشت. امام خمینی(ره) به نزدیکانشان می گویند:به همین خاطر خارجی ها وقتی حرف می زنند از روی نوشته می خوانند.
سخنان اخیر آیت الله مشکینی بعد از طی دوران بیماری، در افتتاحیه ی اخیر خبرگان از چمله ی مصادیق این مدعاست .به اظهار نظرهای دیگر مقامات درجه دوم و سوم مملکتی به دلیل نگرانی از نامه اخیر در رابطه با نشر اکاذیب اشاره ای نمی کنم.
آلفرد هیچکاک کارگردان نامی سینما سالها قبل گفته بود :هنرپیشه ی خوب هنرپیشه ایست که بموقع از صحنه خارج شود.به نظرم خروج بموقع از صحنه باید مورد توجه همه اعم از هنرپیشه ها،سیاستمداران،ورزشکاران،و...قرارگیرد. حال که در بسیاری از سمت های ما مثل مشاغل رسمی بازنشستگی به هنگام به عنوان یک امر پذیرفته شده،وجود ندارد، کاش آقایان به موقع زمان خروج خود را ازصحنه به عنوان حداقل" وقت شناسی" مورد توجه قرار می دادند.یا در رابطه با مقاماتی که اظهارنظرهایشان بارمعنایی خاصی پیدا می کند، خواندن از روی نوشته در جلسات مهم و کلیدی مورد توجه قرار می گرفت. یا به "قل و دل" در گفته های خود کفایت می کردند.
به عبارتی اگر مسئولین ما به دلیل تکلیف شرعی نمی توانند مثل ماهاتیر محمد در مالزی یا جیانگ زمین در چین کمونیست یا ماندلا در افریقای جنوبی به موقع مسئولیت را به نسل جوانترواگذار کنند،لااقل با اقدامات جنبی آسیب های ناشی از کبر سن را کاهش دهند.
کلام ارزشمندی از جامعه پسر داوود پیامبر دیدم که خوبست نصب العین همه قراربگیرد.می گوید:"للکلام وقت...وللسکوت وقت...وللفرح وقت و للحزن وقت...وللهم وقت...وللغضب وقت ولکنه لا یاخذ عنه الکل باطل..."

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (4)