یک سال گذشت

1- یک سال از راه‌اندازی مکتوب گذشت.
مکتوب تجربه‌ای جدید بود که در آن بدون هیچ واسطه‌ای با شما آشنایان به گفت و شنود بپردازیم.
یک سالی که نه دغدغه‌ی جعل نظر بود و نه نگرانی از تحریف مطلب.
فضایی که از ما بود و شمایی که مرتب به دیدار ما می‌آمدید. فضایی که آسمانش صداقت بود و زمینش محبت دوست.

2- مکتوب حلقه‌ی وصلی شد برای دوستی‌های گمشده. دوستی‌هایی که سالیان سال ردی از خود به جا نگذاشته بود. دوستانی که از دوردست‌ها پیام آشنایی خود را در قالب نظر، ایمیل، و یا عکس‌های یادگاری برایم فرستادند.
3- مکتوب همچنین فرصتی بود استثنایی برای یافتن دوستانی جدید؛ جوان و پیر، دانشجو و استاد، معلم و کارگر، خانه‌دار و مدیر، روحانی و مکلا، همشهری وغیرهمشهری، ایرانی و فارسی‌زبانان غیر ایرانی و ...که با نقد و نظرهای خود موجب رونق بیشتر مکتوب می‌شدند. نظرات و گفتگوهای این دوستان با هم، برایم همواره جذاب و خواندنی بود. از آزاده‌ی عزیز تا آقای سپاسی، از شیرین هنرمند تا آرشام، از دکتر رجبی گرفته تا علی محمد نظری، از احمدپور گرفته تا قلمران، از طرفه تا اهورا و از ... تا ... در یک جمله می‌توانم بگویم که از همه بسیار آموختم.
4- در این یک سال، البته نهال نورس مکتوب با خار و خس‌های بی هویت و بی‌ریشه که برای خود در گستره‌ی کیهان، رسالتی در قالب سیاست‌های روز قائلند نیز مواجه بود، که با آنها همچون گذشته سیاست سکوت و مدارا داشته‌ایم و خواهیم داشت.
5- دوست داشتم که بیشتر بنویسم و همراه با موضوعاتی که همه‌روزه با آن مواجهیم، با شما سخن بگویم. مشغله‌های فراوان و ضیق وقت مانع از آن بود که بتوانم به این خواسته جامه‌ی عمل بپوشانم. ضمن آنکه بنایم آن بوده که اگر می‌نویسم، حرفی یا نکته‌ای برای گفتن داشته باشم. ننوشتم فقط برای آنکه نوشته باشم. نوشتم، برای آنکه تلنگری به ذهنی زده باشم. نمی‌دانم چقدر در این راه موفق بودم؟
6- دلم می خواست مجال دادن پاسخ به نظرات شما برایم پیش می‌آمد. همانکه بسیاری از شما بارها پیشنهادش را دادید؛ نظر شما و پاسخ ما.یک دنیا حرف برای گفتن بود و یک فرصت زمانی اندک برای من و در این یک سال هم مثل همه‌ی سال‌های قبل هر چه دویدم، کمتر توانستم بر زمان غلبه کنم. امیدوارم در آینده بتوانم.هر چند که تردید دارم.
7- دوستانی غیرفارسی زبان که بواسطه یا بی‌واسطه با مکتوب آشنا شده اند، خواهان فعال کردن سایت در دو بخش عربی و انگلیسی بودند. تلاش می‌کنیم که این خواسته را در آینده عملی سازیم.
8- در پایان از تمام دوستانی که در این یک سال به مکتوب و مطالب آن لینک دادند و یا مطالب ما را در سایت‌های خود درج کردند، تشکر می کنم.
9- یک سپاسگزاری ویژه برای طراح خوش ذوق مکتوب که در این یکساله همواره با ما همراه بود.

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (3)