یک مصاحبه خبری و چند ملاحظه

ساعتی قبل سی‌ان‌ان، مصاحبه‌ی رییس جمهور را با خبرنگاران شبکه‌های مختلف خبری به صورت مستقیم پخش کرد. این مصاحبه از جهات مختلف قابل بررسی و تامل است. هر چند در رابطه با برخی پاسخهای احمدی نژاد به سوالات خبرنگاران به لحاظ محتوایی جای بحث وجود داشت، ولی آنچه در این مجال به آن می‌پردازم، بیشتر در رابطه با شکل صوری قضیه‌است:

1. مصاحبه در حساسترین مقاطع زمانی برگزار گردید. این مصاحبه می‌توانست به بهترین نحو قدرت منطق و استدلال ایران را در عرصه‌ی بین المللی به تصویر بکشد، که متاسفانه اینگونه نبود.
2. بیننده‌ای همچون من که از دریچه‌ی تلویزیون به این مصاحبه نگاه می‌کرد و با ارسال کاغذهای متعددی از سوی لاریجانی به سمت احمدی نژاد در رابطه با هر سوال مواجه می‌شد، یا صحبت‌های درگوشی دکتر ظریف را با رییس جمهور می‌دید، چندان احساس تسلط در پاسخگویی احمدی نژاد نمی‌یافت. به عبارتی عدم تسلط رییس جمهور به موضوعات و مداخله‌ی دیگر اعضای هیات ایرانی در مصاحبه، کاملا مشهود بود.
3. معمولا برای افرادی که در محافل بین المللی شرکت می‌کنند، نوع سوال‌های خبرنگاران از قبل قابل پیش‌بینی است. مصاحبه‌ی خبری رییس‌جمهور نشان از عدم حضور ذهن وی در رابطه با برخی سوالات از سوی خبرنگاران می‌داد.
4. عدم پاسخگویی رییس جمهور به سوال بعضی خبرنگاران بدون ارایه‌ی هیچ نوع توضیحی از سوی وی و چهره‌ی عصبی ایشان بعد از شنیدن آنها، ایران را در موضع ضعف در مقابل یک خبرنگار اسراییلی قرار داد. آیا نمی‌شد پیشاپیش اعلام شود به دلیل عدم رسمیت رژیم صهیونیستی از سوی ایران، رییس جمهور از پاسخگویی به سوالات خبرنگار اسراییلی معذور است؟
به نظرم بی‌توجهی به برخی نکات ظریف گاهی می‌تواند مسئله‌آفرین شود.

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (15)