از حرف تا عمل

اولین وزیر زن کویت دیروز توسط نخست وزیر این کشور به عنوان وزیر برنامه‌ریزی و توسعه‌ی اداری انتخاب شد. این وزیر زن، شیعه است. این اتفاق کمتر از یک ماه بعد از وعده‌ی نخست وزیر این کشور و در پی تصویب طرح تعدیل قانون انتخابات برای نامزدی زنان در انتخابات این کشور بعد از سالها ممنوعیت زنان در این عرصه صورت می‌گیرد. این نکته هم قابل توجه است که سلفی‌ها در کویت بسیار قوی هستند.

1- این اتفاق از جهات مختلف فرخنده است. انتخاب یک وزیر زن که شیعه هم هست در کشوری با اکثریت اهل سنت و حضور قدرتمندانه‌ی سلفیون، قابل توجه و تامل است.
2- در حال حاضر در قریب به اتفاق کشورهای منطقه حضور زنان در رده‌های مدیریتی به امری کاملا عادی و پذیرفته شده تبدیل گردیده است. از افغانستان و پاکستان و عراق و ترکیه گرفته تا امارات و قطر و بحرین و عمان تا چند قدم دورتر سوریه و اردن و بنگلادش و ...
3- دیروز جمعی از زنان ایرانی در تهران در اعتراض به نقض حقوق زنان در قانون اساسی، قانون مدنی، قانون مجازات و... تجمع کردند.
42 سال است که زنان در ایران حق انتخاب شدن دارند.
27 سال از حضور پیشگامانه‌ی زنان در به ثمر رساندن انقلاب می‌گذرد.
سالهاست که دولتمردان ایران در دادن وعده‌های شیرین، گوی سبقت را از همگنان خود در سراسر دنیا ربوده اند.
بحمدالله به یمن انتخابات نهم و اهمیت رای 50 درصدی زنان، کاندیداهای این دوره، وعده‌ی حضور زنان در پست‌های وزارتی، مدیریتی و تحقق سایر حقوق زنان را می‌دهند. امری که حتی اگر محقق هم شود، دیگر افتخاری محسوب نمی‌شود ...

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (4)