ارتباط تنگاتنگ !

1- تا انتخابات ریاست جمهوری چهل روز باقی است. در هیچ دوره‌ای از ادوار سابق انتخابات چنین سردرگمی و ابهامی بر رقابت‌های انتخاباتی حاکم نبوده. وضعیت به گونه‌ای است که نه فقط انتخاب کنندگان سردرگمند، کسانی نیز که قرار است خود را در معرض انتخاب شدن قرار دهند سردرگم و مرددند ...

2- بالطبع وقتی تکلیف افراد روشن نباشد، تکلیف برنامه‌های کاندیداها نیز به طریق اولی مشخص نیست. تا به امروز هیچ کاندیدایی برنامه مشخص و مدونی در معرض دید و مطالعه‌ی افکار عمومی قرار نداده تا مورد نقد و بررسی منتقدین و تحلیلگران قرار بگیرد.
3- به رغم تلاش احزاب و گروه‌های سیاسی برای ایجاد شور انتخاباتی، برگزاری نشست و کنگره با حضور کاندیداهای مورد تایید خود، سفرهای زنجیره‌ای کاندیداها و هوادارانشان به سراسر کشور، در فضای انتخابات کشور تحولی حاصل نشده است.
4- بسیاری می‌گویند مشکل اصلی مردم، این کاندیدا یا آن دیگری نیست؛ مشکل شرکت یا عدم شرکت است. این موضع، پیر و جوان، زن و مرد، خواص و عوام نمی‌شناسد.
5- وقتی اظهار نظرهای جدید آیت‌الله شاهرودی و پیرو آن بخشنامه‌ی صادره از سوی ایشان را دیدم، اصلا تعجب نکردم، حتی مثل بعضی که از صدور چنین بخشنامه‌ای دچار شعف شدند، نیز احساساتم غلیان نکرد. پیش از این نیز به کرات از سوی ایشان در برخی جلسات خصوصی به تناسب موضوعاتی مشابه شنیده بودم، ولی وقتی می‌دیدم این اظهارات تا چه حد از بازخورد زیر مجموعه‌شان متمایز است، دو نتیجه برایم حاصل می‌شد:
یا ایشان از آنچه در مجموعه‌ی خود می‌گذرد، بی‌اطلاعند؛
و
یا ایشان نسبت به مسائل مطلعند، ولی نسبت به آنچه رخ می‌دهد، بی تفاوت.
6- در مجلس ششم به کرات فعالیت‌های دستگاه‌های موازی اطلاعات، هم از طرف کمیسیون اصل 90 مجلس ششم و هم کمیسیون ویژه‌ای که در رابطه با بررسی عملکرد دادستانی و دادگستری تشکیل شد، مورد توجه بود و مباحث و مشکلاتی مشابه آنچه رئیس قوه‌ی قضائیه امروز بر آن پافشاری می‌کنند، اشاره و مورد بررسی قرار گرفت. گزارش‌های کمیسیون اصل 90 در رابطه با شکایات واصله در این رابطه گویای این مدعاست و پاسخ‌های مسئولین قضایی به این گزارش‌ها گویاتر. (رک: کدیور، کمیسیون اصل 90، جلد سوم)
7- من که ارتباط اظهار نظرهای آقای شاهرودی و صدور بخشنامه جدید ایشان را ( که در صورت اجرای قوانین موجود، اصلا نیازی به آن‌ها نبود)با این فضای سرد انتخاباتی، بسیار پررنگ می‌بینم؛ هرچند که به نظرم بسیار دیر هنگام مطرح شده است. شما این طور فکر نمی‌کنید؟ من که معتقدم ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

جمیله کدیور | لینک ثابت | نظر (8)